in

Rehber: Android’de yetersiz depolama sorunu çözümü

Android'de yetersiz depolama sorunu çözümü
Rehber: Android'de yetersiz depolama sorunu çözümü

Android’de yetersiz depolama sorunu, pek çok Android kullanıcısının karşılaştığı yaygın problemlerden bir tanesidir. Android kullanıcılarının canını sıkan bu sorunun birkaç olası nedeni vardır. Şayet siz de yeterli depolama alanı yok uyarısı ile karşılaşıyor ve bu soruna bir çözüm arıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Android’de yetersiz depolama sorunu çözümü

Android uygulamaları, üç farklı depolama alanı kullanmaktadır. Bunlar, uygulamaların kendileri için, uygulamaların veri dosyaları için ve uygulamaların önbelleği içindir. Uygulama önbellekleri bazen oldukça büyüyebilir. Fakat önbellekleme için kullanılan bu alanlar sistem tarafından boş alan olarak kabul edilir. Dolayısı ile depolama alanı bulunduğu halde, Android’de yetersiz depolama sorunu çözümü ile karşılaşmak mümkündür.

Bu tür durumlarda başvurulabilecek ilk yol uygulama önbelleklerini temizlemektir. Telefondan telefona değişmek ile birlikte aşağıdaki adımları takip ederek, telefonunuzun uygulama önbelleğini temizleyebilirsiniz.

  • İlk olarak telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Uygulamalar bölümüne girip Uygulama Yöneticisi’ne dokunun.
  • Burada tüm uygulamaların bir listesini ve ne kadar depolama alanı kullandıklarını göreceksiniz.
  • En fazla depolama alanı kullanan uygulamaları kolay bir şekilde görebilmek için, listeyi boyuta göre sıralayabilirsiniz.
  • Ardından büyük boyutlu bir uygulamalardan herhangi birine dokunun. Depolama bölümünden ilgili uygulamanın kaç megabayt’lık bir önbelleğe sahip olduğunu görebilir ve Önbelleği Temizle seçeneğine dokunarak, tüm bu yüklerden kurtulabilirsiniz.
  • Bu işlemi tüm uygulamalar için yapabilirsiniz.

Bazı cihazlarda, tüm uygulamaların önbelleklerini toplu olarak temizlemenin de bir yolu bulunmaktadır. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip etmek yeterlidir.

  • İlk olarak telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Depolama’ya dokunun. Bu alanda önbelleğe alınmış verilerin ne kadar bir alan kapladığını göreceksiniz.
  • Önbelleğe Alınmış Veriler seçeneğine dokunun. Tüm uygulamaların önbelleklerini toplu bir şekilde temizlemek için ekranda beliren kutuda yer alan Sil seçeneğine dokunun.

Android’de yetersiz depolama sorunu çözümü bu şekildedir. Fakat bu yöntem her zaman işe yaramayabilir. Zira bazı durumlarda problemin kaynağı farklıdır. Örneğin harici depolama alanı kullanan (SD kart gibi) telefonlara yeni bir uygulama yüklenirken bu sorun baş gösterebilmektedir. Bunun nedeni bazı uygulamaların yalnızca telefonun dahili hafızasına yüklenebilmesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile harici hafızada ne kadar yer olursa olsun, dahili hafıza gerektiren bir uygulamayı indirebilmek için, telefonun kendi hafızasında boş alanın olması gerekmektedir.

Harici depolamayı destekleyen pek çok Android cihazda, çok az bir dahili depolama alanı bulunur. Bu da söz konusu problemlere yol açar. Şayet böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, telefonunuzun dahili hafızasındaki uygulamaları SD karta taşımaya çalışın. Veya gereksiz olabilecek tüm dosya ve uygulamaları telefonunuzdan silin.