in

RTÜK, Spotify hakkındaki nihai kararını açıkladı

RTÜK, Spotify hakkındaki nihai kararı açıkladı
RTÜK, Spotify hakkındaki nihai kararı açıkladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK, Spotify hakkındaki nihai kararı açıkladı. Twitter üzerinden paylaşılan bir görselle yapılan açıklamada, Spotify’ın yasal süre içerisinde lisans başvurusunu yaptığı ve lisanslama süreçleri ile ilgili gerekli hazırlıklara başlandığı belirtildi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye ve dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan Spotify’a, lisans başvurusunda bulunmadığı gerekçesi ile 72 saatlik bir süre tanımıştı. RTÜK gönderdiği ihtarname ile, lisans başvurusunun yapılmaması halinde, Spotify hakkında yasal bir sürecin başlayacağını ve ilgili platformun Türkiye’de erişime kapatılabileceğini duyurmuştu.

Spotify’ın Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘internet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ başlıklı 10’uncu maddesine göre, yayıncılık faaliyetlerine devam edebilmesi için, üç gün içerisinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na başvuruda bulunması ve başvuru talebi ile birlikte, taahhütname ve 3 aya tekabül eden yayın lisansını ödemesi gerekiyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft'un ardından Oracle da TikTok'a talip oldu

Bu ihtarnameden kısa bir süre sonra, belirlenen süre dolmadan olumlu bir gelişme yaşanmış ve Spotify, ilgili lisans için başvuruda bulunacağını ve Türkiye’de bir temsilci bulunduracağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından bir açıklama da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından geldi. RTÜK, iki tarafın anlaşmaya vardığını ve Spotify’ın belirlenen süre içerisinde başvurusunu yaparak lisanslama sürecine dahil olduğunu duyurdu.

RTÜK, Spotify hakkındaki kararı açıkladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK, Spotify hakkındaki nihai kararı kararı açıkladı. Twitter üzerinden yapılan paylaşımda aşağıdaki ifadelere yer verildi;

‘’Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır‘’ açıklamasını yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 768G, 5G ve yüzde 15’e varan performans artışı sunuyor

Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.”