in

Twitter hesabım ele geçirildi, ne yapmalıyım?

Twitter hesabım ele geçirildi ne yapmalıyım
Twitter hesabım ele geçirildi, ne yapmalıyım?

Twitter hesabım ele geçirildi dediğiniz ve hesabınıza, sizin dışınızda birinin giriş yaptığı o an oldukça stresli bir an. Farklı menfaatler sağlamak adına hesaplara saldıran bilgisayar korsanları, Twitter hesabınızı ele geçirdiyse atabileceğiniz birçok karşı adım var. Bu nedenle o an stres yapmayın. Sizi kötü göstermek, sizden para talep etmek ya da sizi takip eden kişileri dolandırmak için hesabınız hedef alınmış olabilir. Twitter hesabım ele geçirildi diyenler için, yapılacakları özetledik.

“Twitter hesabım ele geçirildi”: İlk iş e-postanızı kontrol edin

Twitter, siber saldırganların sık sık hedef aldığı bir yer, dolayısıyla sosyal ağ bu tip girişimlere yabancı değil. Twitter, olağan dışı davranışları takip etmek için farklı güvenlik sistemleri kullanıyor. Bunlardan biri, web ya da uygulama aracılığıyla, her yeni giriş için e-posta bildirimi.

Mailde, girişin hangi şehirden ve hangi cihazdan yapıldığını görebilirsiniz. Mailde parolanızı sıfırlamak için bir bağlantı da göreceksiniz. 

E-posta hesabınız da ele geçirildiyse, hesabınıza erişimde ciddi sorun yaşayabilirsiniz. Üstelik endişelenmeniz gereken çok daha önemli şeyler de olabilir. Ancak e-postanıza erişim sağlıyorsanız korkmayın ve zaman kaybetmeden sonraki adıma geçin.

Şifrenizi değiştirin

Bu adım oldukça hızlı bir şekilde yapılmalı. Herhangi bir şey yapmadan önce şifrenizi değiştirin. Twitter web sitesini açarak şifrenizi değiştirebilirsiniz. Mobil uygulamadan şifre değiştirmek de mümkün ancak web arayüzünde şifre değişimi daha kolay olacaktır. Telefondan bağlanıyorsanız, Twitter’ı masaüstü görünümünde açın ve yakınlaştırın.

Sağ üst köşedeki profil simgesini tıklayın, ardından açılır menüde “Ayarlar ve Gizlilik” öğesini tıklayın. Sol taraftaki sütunda “Şifre”yi tıklayın.

Birinci alana mevcut şifrenizi, ikinci ve üçüncü alana ise yeni şifrenizi yazın. Daha güvenli parola için bazı simgelere ve işaretlere ihtiyacınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Spotify, SoundCloud’u almaktan vazgeçti

Mevcut oturumların erişimini kaldırın

Twitter hesabım ele geçirildi sorunu yaşıyorsanız ve şifrenizi değiştirdiyseniz, ne yazık ki mevcut oturumların sonlanmadığını bilmeniz gerekiyor. Yani hesabınızı ele geçiren kişi, siz şifre değiştirince otomatik olarak oturumdan düşmeyecek. Uygulamalardan ve tarayıcılardan, çıkış yapılmıyor. Bu işlemi sizin yapmanız gerekli.

  • Ayarlar ve Gizlilik menüsünde, sol taraftaki sütunda bulunan “Twitter verileriniz” seçeneğini tıklayın. Şifrenizi tekrar girmeniz ve ardından “Onayla”yı tıklamanız gerekecek.
  • Bu sayfa size çeşitli kişisel verilerinizin yanı sıra, geçmiş girişleri de gösterecektir. Sayfanın ortasına, “Giriş geçmişi” etiketli bölüme gidin ve “Son 45 girişinizi görün” bağlantısını tıklayın.
  • Bu ekranda, Twitter uygulamalarının veya web sitelerinin hizmete erişmek için kayıtlı kimlik bilgilerinizi kullandığı son 45 anı görebilirsiniz. Her bir giriş, ad ve parola ile tam giriş olmak zorunda değildir çünkü çoğu uygulama bu verileri kaydeder.

  • Sol taraftaki sütunda “Uygulamalar”ı tıklayın. Bu, Twitter hesabınıza ve verilerinize erişim yetkisi verdiğiniz tüm web site ve uygulamaların listesini açacaktır. Elbette bu durumda, erişime yetki veren siz değildiniz.
  • “Son 45 oturum” sayfasında, saldırganın erişim noktası olarak belirlediğiniz uygulama ya da hizmeti bulun ve “İptal et” butonuna tıklayın. Bu durum bir iPhone için Twitter uygulaması ya da farklı bir uygulama olabilir.

Son adım: Hesabınızı temizleyin

Hesabınıza erişim sağladıysanız, Twitter hesabım ele geçirildi travmasını geride bırakıp artık sonraki adıma adım atabilirsiniz. Hesabınıza erişen yabancının izlerini silmenin vakti geldi. Yaptığınızı hatırlamadığınız herhangi bir şey için, aşağıdaki maddeleri kontrol edin:

  • Yeni tweetler ve yanıtlar
  • Yeni anlar
  • Özel mesajlar
  • Favoriler ya da eğeniler
  • Yeni takip edilen hesaplar

Tüm bu konuları inceledikten sonra, hesabınızın güvenliğini artırarak, Twitter’da zaman geçirmeye devam edebilirsiniz. Bir daha Twitter hesabım ele geçirildi demek istemiyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini yaparak, hesabınızın güvenliğini artırabilirsiniz.