in

Xbox One oyunları iPhone ve iPad ile oynanabilecek

Xbox One oyunları iPhone ve iPad ile oynanabilecek

Microsoft, Xbox uygulaması ile Xbox One oyunları iPhone ve iPad kullanıcıları tarafından da oynanabilecek. Son güncelleme ile birlikte gelen yeni özellik sayesinde, Xbox One oyunlarını, iOS ve iPadOS cihazlara aktarıp, oynamak mümkün hale geliyor.

Microsoft, iOS ve iPadOS için yeni bir Xbox güncellemesi yayınladı. Yeni güncelleme, Xbox One sahipleri için oldukça sevindirici bir özellik ile birlikte geldi. Bu özellik, iPhone ve iPad’deki Xbox uygulaması üzerinden Xbox One konsolundaki oyunlara erişmeyi ve konsolda yüklü bulunan oyunları oynamayı mümkün hale getiriyor. Uzaktan oynatma özelliği olarak isimlendirilen bu özellik, Xbox One oyunlarını, mobil cihazları üzerinden oynamak isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı görünüyor.

Xbox uzaktan oynatma özelliği Microsoft xCloud servisinden biraz farklı çalışıyor. xCloud servisinde telefonunuz veya tabletiniz üzerinden Microsoft sunucularına erişim sağlarken, Xbox uygulamasındaki bu özellik ile sahip olduğunuz Xbox One oyun konsoluna bağlanıyorsunuz. Yani Xbox uzaktan oynama özelliği herhangi bir sunucuya değil, doğrudan sizin Xbox One cihazınıza bağlanıyor. Sonuç olarak bu özelliği kullanmak için öncelikle bir Xbox One oyun konsoluna sahip olmanız gerekiyor.

Xbox uygulamasına yeni eklenen söz konusu özellik, Sony’nin Android ve iOS’ta kullanıma sunduğu PS4 Remote Play özelliğine oldukça benziyor. Sistem buradakine benzer bir şekilde çalışıyor.

Verilen bilgilere göre Microsoft Xbox uygulaması Xbox One ve Xbox Series X / S oyunlarını destekliyor. Bununla birlikte eski Xbox 360 ve orijinal Xbox oyunlarını Android ve iOS / iPadOS (iPhone / iPad) cihazlar üzerinden uzaktan oynamak şu an için mümkün bulunmuyor.

Microsoft Xbox uygulaması oyunlara iPhone ve iPad üzerinden uzaktan erişimi mümkün kılacak

Xbox uygulaması ile gelen yeni özelliğin en iyi yanlarından bir tanesi de, iki cihazın aynı ağa bağlı olmasını zorunlu tutmaması. Yani evde olmasanız bile, evde bir Wi-Fi ağına bağlı olan Xbox One cihazınızdaki oyunlara, uzak bir bölgeden herhangi bir Wi-Fi, LTE veya 5G ağına bağlı olan iPhone ve iPad cihazınız üzerinden erişim sağlayabileceksiniz.

Yeni özellik, bu yanı ile kısmen de olsa xCloud’u anımsatıyor. Kulanıcılar telefon veya tabletlerini kullanarak, herhangi bir yerden Xbox oyunlarını oynama imkanı yakalıyor. Microsoft, yeni Xbox uygulaması ile Xbox One oyunlarını iPhone ve iPad’de oynama olacanının yanı sıra, Xbox Series X ve Series S’e yönelik bazı yenilikler de sunuyor. Yenilenmiş uygulama, arayüz ve tasarım yönü ile çok daha kullanışlı bir hale gelmiş görünüyor.