in

Xbox One oyunlarını Android telefonda oynamak artık mümkün

Xbox One oyunlarını Android telefonda oynamak artık mümkün
Xbox One oyunlarını Android telefonda oynamak artık mümkün

Microsoft bugün, Xbox One oyunlarını Android telefonda oynamak isteyenler için yeni bir Xbox Console Streaming isimli yeni bir özellik yayınladı. Android Xbox uygulamasına eklenen özellik sayesinde, kullanıcılar sahip oldukları bir Xbox One oyun konsoluna uzaktan bağlanabiliyor ve önceden indirmiş oldukları oyunları uzaktan erişim ile oynayabiliyorlar.

Microsoft’un Android kullanıcıları için sunduğu Console Streaming özelliği, yeniden düzenlenmiş bir tasarımla, sahip olduğunuz konsolu telefonunuza taşıyor. Uygulamayı kullananlar, Xbox One konsolları ile gerçekleştirecekleri bir eşleşmenin ardından, sahip oldukları tüm oyunları uzaktan, Android işletim sistemli telefonları üzerinden oynayabiliyorlar.

Xbox Console Streaming, Microsoft’un bulut tabanlı canlı oyun akış servisi xCloud’dan farklı bir hizmet olarak öne çıkıyor. Bilindiği üzere xCloud şu an için yalnızca Xbox Game Pass Ultimate oyunları ile çalışıyor. Ve oyunları Microsoft’un bulut sunucularından çekiyor.

Xbox Console Streaming ise indirilmiş tüm Xbox One oyunlarını oyamaya izin veriyor. Ve oyunları kullanıcının sahip olduğu Xbox One konsolundan çekiyor. Dileyenler, Android işletim sistemli telefonlarına bir oyun kumandası bağlayarak, tıpkı oyun konsolunda olduğu gibi, herhangi bir oyun oynayıp, tüm kontrolleri gerçekleştirebiliyorlar.

Android Xbox uygulaması farklı özellikler de kazandı

Microsoft’un Android Xbox uygulamasına getirdiği özellikler bununla da sınırlı kalmıyor. Son güncelleme ile birlikte, Xbox uygulaması farklı işlevler de kazanıyor. Bu işlevler arasında Microsoft’un yeni oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S modelleri ile özellikler de bulunuyor.

Buna göre kullanıcılar, Xbox Series X ve Xbox Series S isimli oyun konsolları üzerinden yaptıkları herhangi bir güncellemeyi, telefonlarındaki Xbox üzerinen kontrol edebilecek ve çeşitli ayarlamalar yapabilecekler. Bununla birlikte, konsolları Android işletim sistemli bir telefon üzerinden de kontrol etmek mümkün hale gelecek.

Yani Microsoft, Xbox güncellemesi ile birlikte Xbox One oyunlarını Android telefonda oynamak gibi oldukça işlevsel özelliklerin yanı sıra, oyun konsollarını telefon üzerinden kontrol etme gibi imkanlar da sunacak.

Örnek vermek gerekirse, bir kullanıcı oyun konsolu üzerinde yer açmak istediği zaman, telefonu ile bağlanarak herhangi bir oyunu kaldırabilecek veya konsoluna yeni oyunlar yükleyebilecek.