in

Microsoft, Xbox için Bethesda çatı şirketi ZeniMax’i satın aldı

Microsoft, Xbox için Bethesda çatı şirketi ZeniMax'i satın aldı

Microsoft, Doom ve Fallout gibi oyunların üreticisi Bethesda Softworks’ün çatı şirketi olan ZeniMax Media’yı 7,5 dolar nakit karşılığında satın aldı.

Kısa süre önce Xbox Game Pass’e konsol ve PC’deki Bethesda oyunları gelmişti. Satın alma, Microsoft’a Starfield gibi yakında çıkacak oyunların kontrolünü verirken, şirket, Starfield dahil olmak üzere gelecekteki Bethesda oyunlarının Xbox veya PC’ye geldikleri gün Xbox Game Pass’te erişime açılacağını belirtti.

Microsoft, Xbox Series X ve Xbox Series S olmak üzere iki yeni konsolu piyasaya sürmeye hazırlanırken, oyun dünyasını yerinden oynatacak haberler de sıklaşıyor. Her iki şirket de farklı platformlarda yakında çıkacak bazı Bethesda oyunlarının lansmanını nasıl etkileyebileceği konusunda konuşmazken, şirket daha önce PlayStation 5 ve PC’ye özel duyurduğu Arkane oyunu Deathloop’u yayınladı.

Microsoft, 10 Kasım’da yeni nesil konsollarını piyasaya sürecek ve ön siparişler yarın başlayacak. Microsoft, Bethesda satın alması ile, aralarında Dishonored geliştiricisi Arkane, Wolfenstein stüdyosu MachineGames, Doom geliştiricisi id Software ve The Evil Within stüdyosu Tango Gameworks’ün de yer aldığı, bünyesindeki oyun stüdyolarının sayısını 23’e çıkarıyor. Microsoft, ayrıca, Bethesda’nın mevcut yönetimini koruyacağını da açıkladı.

Bethesda Pazarlama Müdürü Pete Hines yaptığı açıklamada, “Yıllardır birlikte çalıştığımız stüdyolar tarafından yapılan aynı oyunlar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz ve bu oyunlar bizim tarafımızdan yayınlanacak” dedi.