in

Xbox Game Pass abone sayısı 6 ayda yüzde 50 arttı

Xbox Game Pass abone sayısı 15 milyona ulaştı
Xbox Game Pass abone sayısı 15 milyona ulaştı

Microsoft’un oyun abonelik hizmeti Xbox Game Pass abone sayısı altı aydan kısa bir süre içerisinde yüzde 50 oranında artarak 15 milyona ulaştı.

Microsoft, oyun piyasasındaki varlığını güçlendirmeye devam ediyor. Çok kısa bir süre önce, oyun şirketi Bethesda’yı bünyesine katan dev şirket, bu alandaki yatırımlarını ve çalışmalarını artırıyor.

Bilindiği üzere, dev şirket oldukça kısa bir süre içerisinde oyun alanında pek çok büyük yeniliğe imza attı. Oyun severler tarafından merakla beklenen Microsoft Series X ve Microsoft Series S isimli yeni oyun konsolları önümüzdeki haftalarda çıkıyor.

Microsoft’un oyun alanındaki çalışmaları oyun konsolları ile de sınırlı kalmıyor. Eylül ayında Android kullanıcılarının kullanımına sunulan xCloud servisi, bulut üzerinden oyun oyanama imkanı sunuyor. Yenilenen ve Xbox kullanıcılarının kullanımına açılan Microsoft Store, bu girişimlerin son örneklerinden bir tanesini teşkil ediyor.

Xbox Game Pass abone sayısı 15 milyona ulaştı

Microsoft tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, oyun abonelik servisi Xbox Game Pass’in abonelik sayısı, Nisan ayından bu yana, yani 6 aytan kısa bir sürede yüzde 50 oranında artış gösterdi. Şirket Nisan ayında Xbox Game Pass servisinin üye sayısının 10 milyon dolaylarında olduğunu açıklamıştı. Bu rakam bugün itibar ile 15 milyonu buldu.

Buna göre Nisan ayından bu yana yaklaşık 5 milyon yeni kullanıcı, aylık 9.99 dolar karşılığında Xbox Game Pass servisine kayıt oldu. Bu rakam Microsoft için oldukça büyük bir başarı olarak görülüyor.

Microsoft özellikle kasım ayında gerçekleştireceği Xbox lansmanı ile bu rakamları daha yükseltmeyi planlıyor. Bilindiği üzere Microsoft’un yeni amiral gemisi oyun konsolu Xbox Series X ve uygun fiyatlı oyun konsolu modeli Xbox Series S’in Kasım ayında resmen tanıtılması bekleniyor.

Xbox Game Pass servisinin abonelik sayısı konusunda bu başarıyı yakalamasında çeşitli etmenlerin olduğu görülüyor. Microsoft’un xCloud servisini kullanıma sunması, Doom ve Fallout gibi oyunların geliştiricisi Bethesda Softworks’ü satın alması, bu etmenlerden yalnızca bir kaçı.

Microsoft ayrıca, yürüttüğü promosyon kampanyaları ile, Xbox Game Pass servisini yeni kullanıcılara tanıtmaya çalışıyor. Dev şirket yeni üyelerin tamamından ilk ay için yalnızca 1 dolar gibi bir ücret talep ediyor.