in

YouTube, video denetiminde yapay zeka yerine insan kullanacak

Youtube, video denetiminde yapay zeka yerine insan kullanacak
Youtube, video denetiminde yapay zeka yerine insan kullanacak

YouTube, video denetiminde kullandığı yapay zeka sistemlerini azaltarak, insan moderatörlere geri dönüyor. COVIID-19 salgınından ötürü, video denetimleri ile ilgili iş gücünü büyük oranda yapay sistemlerine devreden şirket, aşırı sansürden ötürü bu kararından dönmüş gibi görünüyor.

YouTube, Mayıs ayında, nefret söylemi ve yanlış bilgilendirme içeren ve politika ihlaline yol açan içerikleri tespit etmek ve kaldırmak için makine öğrenimi sistemlerine ağrılık vereceğini duyurmuştu.

Fakat şirket tarafından bu hafta yapılan bir açıklamada, yapay zeka moderasyonunun, politika ihlaline yönelik çok fazla sayıda video bulduğu ve çok sayıda hatalı yayından kaldırma işlemi yaptığı belirtildi.

Financial Times’a verilen bilgilere göre, YouTube içeriklerini denetlemesi için kullanılan yapay zeka sistemleri, yalnızca Nisan ve Haziran ayları arasında, 11 milyon videoyu, politika ihlali gerekçesi ile yayından kaldırdı. YouTube, bu rakamın, önceki dönemlerin neredeyse iki katına tekabül ettiğini kaydetti.

YouTube, video denetiminde bulunan yapay zeka sistemlerinin yayından kaldırdığı 320 bin adet videoyu, gelen itirazlar üzerine yeniden değerlendirmek durumunda kaldı. Verilen bilgilere göre yeniden incelenen bu videoların neredeyse yarısı, tekrar yayına alındı. Yani yapay zeka, normalden iki kat daha fazla bir sansür eğilimi gösterdi. Ve politika ihlali gerekçesi ile yayından kaldırılan videoların neredeyse yarısı, hatalı bir şekilde işaretlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft, CyberX'i satın aldı: Azure IoT güvenliği güçlenecek

YouTube videolarını insanlar denetleyecek

YouTube baş ürün sorumlusu Neal Mohan, konu ile ilgili yaptığı açıklamda, yapay zeka sistemleri tarafından yapılan denetimlerin, insan denetimi gibi olmayacağını ifade ederek, önümüzdeki dönemde video denetimleri üzerindeki yapay zeka rolünün azaltılacağını ve videoların bundan sonra daha fazla sayıda insan tarafından kontrol edeceğini açıkladı.

YouTube, Facebook, ve Twitter gibi devasa platformlar, içerik ve kullanıcı sayısındaki yoğunluktan ötürü, büyük oranda yapay zeka ve makine öğreniminden yardım alıyor. Bu teknolojiler, nefret söylemi ve yanlış haberlerden ötürü oldukça büyük bir baskı altında bulunan sosyal medya platformlarının yardımına koşuyor.

Fakat YouTube’un Mayıs ayında, koronavirüs salgını ile birlikte aldığı yapay zeka kararı, şu an için bu teknolojilerin yüzde yüz güvenilir olmadığını gösteriyor. Bu yüzden, pek çok işlemde hala insan faktörüne ihtiyaç duyuluyor.