in

Youtube, yaş kısıtlaması ile ilgili işlemler için yapay zeka ve makine öğreniminden faydalanacak

Youtube yaş kısıtlaması yapay zeka sistemleri ile yapılacak
Youtube yaş kısıtlaması yapay zeka sistemleri ile yapılacak

Youtube, yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde videolar için yaş kısıtlaması işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirecek. Şirket tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre, kullanılacak olan bu teknolojiler, videolara otomatik olarak yaş kısıtlaması ekleyebilecek. Aynı şekilde yaş kısıtlaması konulan bir video, 18 yaşın altında bulunan kullanıcılar için otomatik olarak engellenecek.

Youtube, yapay zeka ve makine öğrenim gibi teknolojilerden yararlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında koronavirüs salgını ile birlikte, videoların denetimini büyük oranda bu teknolojilere devreden şirket, şimdide yaş kısıtlamaları ile ilgili pek çok işlem için yapay zeka ve makine öğreniminden faydalanmaya hazırlanıyor.

Dünya’da aylık 2 milyardan fazla ziyaretçiye ulaşan dev video paylaşım platformu Youtube’un çok sayıda çocuk ziyaretçisi de bulunuyor. Bu faktörü göz önünde bulunduran platform, uzun bir süreden beridir şiddet, cinsellik ve benzeri içerikli videolara yaş sınırlaması getiriyor. Kullanıcıların bu videolara erişmek için 18 yaşından büyük olmaları ve Youtube’da oturum açmaları gerekiyor.

Youtube yaş kısıtlaması işlemlerinde yapay zeka ve makine öğreniminden faydalanacak

Salı günü yapılan açıklamaya göre Youtube, bundan sonra yaş kısıtlaması ile ilgili işlemler için yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanacak. Buna göre, yapay zeka sistemleri, herhangi bir videoya otomatik olarak yaş sınırlandırması getirebilecek.

Yapay zeka bununla da yetinmeyecek. Aynı şeklide, Youtube’da oturum açan fakat 18 yaşından küçük olan kullanıcılar için, ilgili videoları otomatik olarak engelleyecek. Yani bir kullanıcının, yaş kısıtlaması olan bir videoyu izleyebilmesi için 18 yaşından büyük olması ve Youtube üzerinden oturum açması gerekecek.

Videolarına haksız yere yaş kısıtlaması getirildiğini düşünen içerik üreticileri, Youtube’a itirazda bulunabilecek. Youtube, itiraz edilen videoları insanlar aracılığı ile yeniden denetleyecek. Ve sistemin yanlış bir işlem yaptığı görülürse, ilgili videodaki yaş kısıtlaması kaldırılacak.

Youtube hali hazırda, genç izleyiciler için uygun olmayan videoları incelemesi için insanlardan oluşan bir ekibe sahip bulunuyor. İş yükünün artması bu konudaki otonom sistemlere olan ihtiyacı da artırıyor. Youtube bu gibi sebeplerden ötürü, bir süredir ileriye dönük olarak bazı adımlar atıyor. Ve yapay zeka ile makine öğrenimi gibi teknolojilere yatırım yapıyor.

Dünyanın en büyük çevirimiçi video ağı konumunda bulunan Youtube, çocuklar için daha güvenli bir sosyal medya platformu olmayı amaçlıyor. Bu sebepten ötürü yaş kısıtlaması konusunda daha hızlı ve daha etkili olabilmek adına, yapay zeka gibi teknolojilere yöneliyor.