in

Zoom ile Facebook üzerinde canlı yayın yapma

Zoom ile Facebook üzerinde canlı yayın yapma, sanıldığı kadar zor bir işlem değil…

Facebook, video alanında, özellikle de canlı video konusunda birçok seçenek sunuyor. Kitlenizle bağlantı kurmanın etkili yollarından biri olan Facebook Live Producer, Zoom, Streamyard ya da Ecamm gibi üçüncü parti uygulamalarla entegre bir şekilde çalışabiliyor.

Adım adım Zoom ile Facebook üzerinde canlı yayın yapma

Canlı yayına izin verin

Her şeyden önce ilk yapmanız gereken, Facebook hesabınızda canlı yayın yapma özelliğini etkin olup olmadığını kontrol etmek.

Hesap yönetimi > Hesap ayarları seçeneklerine giderek ve aşağı kaydırarak, “Toplantılar için canlı akışa izin ver” seçeneğini bulun.

Burada, ayarı açmalısınız.

Toplantıyı başlatıp Facebook’a bağlanın

Zoom ile Facebook’ta canlı yayın yapma konusunda ikinci adım, toplantıyı başlatmak. Toplantıyı başlatırken, kişisel ID numaranızı ya da Zoom odanızı kullanmanızı tavsiye ediyoruz, zira aksi durumda odaya rastgele kişiler girebilir. Bu da Zoombombing gibi risklere neden olur.

  • Facebook hesabınızla oturum açtığınızdan emin olun.
  • Zoom’un alt menü çubuğunda diğer>Live on Facebook seçeneklerine gidin.
  • Burada, canlı yayını nerede yapmak istediğiniz size sorulacak. Sayfa, grup gibi seçenekler üzerinden, yayını yapacağınız alanı seçin.
  • İleri seçeneğine tıklayın. Yayın hemen başlamayacak, korkmanıza gerek yok.
  • Zoom ekranını göreceksiniz ve Facebook gönderisine bir açıklama ekleme fırsatınız olacak. İnsanları, yayınla ilgili bilgilendiren ya da meraklandıran bir açıklamayı burada ekleyebilirsiniz.
  • Yayını başlat seçeneğine tıklayın.
  • İşte bu kadar… Canlı yayındasınız.
  • Paylaş seçeneğine tıklayarak, ekranınızı Zoom’daki gibi paylaşabilirsiniz.

Canlı yayını sonlandırmak

Yayını bitirmek için, “toplantıyı sonlandır” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Tıklamanızla birlikte, yayın sona erer. Yayının tekrarı, birkaç dakika içinde Facebook’a yüklenir, böylece yayını kaçıran takipçiler, tekrar izleme şansına sahip olur.