in

ABD’deki WeChat yasağı mahkeme tarafından engellendi

ABD WeChat yasağı mahkeme tarafından engellendi
ABD WeChat yasağı mahkeme tarafından engellendi

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından alınan WeChat yasağı, bir bölge mahkemesi tarafından engellendi. Mahkeme başkanı, Çin menşeli uygulamanın, ulusal güvenliği tehdit ettiğine dair kanıtların yetersiz olduğu gerekçesi ile, yasağın yürürlüğe girmesini durdurdu.

Bilindiği üzere Donald Trump liderliğindeki ABD yönetimi, TikTok ve WeChat gibi bazı uygulamaların yasaklanması için bazı adımlar atmış, son olarak geçtiğimiz Pazar günü çıkarılan bir kararla bu uygulamaların ABD kullanıcıları tarafından indirilmesi yasaklanmıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dünyaca ünlü Çin menşeli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’in, ulusal güvenliği tehdit ettiği ifade edilmiş ve bu uygulamaların, uygulama mağazalarından indirilmesinin ve güncellenmesinin durdurulacağı açıklanmıştı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklamanın üzerinde, Çin asıllı bir Amerikan vatandaşı, ABD yönetimine dava açtı. Çin asıllı Amerikalıların iletişim kurmak için kullanabilecekleri alternatif bir uygulama olmadığını iddia eden, WeChat kullanıcısı, uygulamanın ABD yasaklanmasına yönelik karara itiraz etti.

Davacı avukatı, yaptığı bir açıklama ile, ABD’nin savaş zamanlarında bile iletişim için büyük bir platformu yasaklamadığına dikkat çekti. ABD yönetimi tarafından alınan WeChat yasağı ile ilgili kararın, Amerikan toplumunu hedef aldığını belirten avukat, söz konusu kararda ciddi problemlerin olduğunu vurguladı.

ABD WeChat yasağı mahkeme tarafından durduruldu

Konu ile ilgili her iki tarafın da iddialarını değerlendiren bir ABD Bölge Mahkemesi, Trump yönetimi tarafından alınan yasak kararını haksız buldu. Davanın baş yargıcı konumunda bulunan Laurel Beeler, WeChat yasağı ile ilgili önemli bir durdurma kararına imza attı. Beeler ayrıca söz konusu girişimin, Çin toplumu için birincil iletişim araçlarını kapanacağını ve davacılar için bir zorluk yaratacağını da kabul etti.

Beeler, yaptığı açıklamada Çin menşeli uygulama hakkında ABD tarafından sunulan kanıtların yetersiz olduğunu belirtti. Ve WeChat’in ulusal güvenliği tehdit ettiğine ikna olmadığını ifade etti. ABD mahkemesi tarafından alınan bu karar, WeChat yasağı ile ilgili kararın durdurulması anlamına geliyor.

Söz konusu karar yalnızca uygulamanın ABD’de yasaklanması anlamına gelmiyordu. Bunun yanı sıra, Apple ve Google gibi uygulama mağazası sahiplerinin de söz konusu uygulamayı mağazalarından kaldırmalarını gerektiriyordu. Buna ek olarak mevcut uygulamaların güncellenmesi de engellenmiş olacaktı. Fakat WeChat’i daha önce indirmiş olan kullanıcılar, uygulamayı güncellemeksizin olduğu şekliyle kullanmaya devam edebilecekti.