in

Apple, güncellemeyle iOS 14’teki varsayılan uygulama sorununu çözdü

iOS 14 varsayılan e-posta ve tarayıcı sorunu
iOS 14 varsayılan uygulama sorunu güncelleme ile giderildi

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan iOS 14 varsayılan uygulama sorunu, Apple’ın yeni yayınladığı 14.01 güncellemesi ile birlikte giderildi. Yeni günceleme, bunun dışında farklı bir kaç küçük sorunu da ortadan kaldırdı.

iOS 14 ile birlikte iPhone’lara gelen en iyi özelliklerden bir tanesi de, şüphesiz varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulamasını özelleştirebilme imkanı sunmasıydı. Pek çok kullanıcı sunulan bu imkanlar sayesinde, Safari yerine Chrome gibi farklı bir tarayıcıya geçebildi. Aynı şekilde Apple’ın kendi Mail uygulamasını bırakıp, Gmail’i varsayılan e-posta uygulaması olarak belirleyenler oldu.

Fakat kısa bir zaman içerisinde bu özelliğin düzgün bir şekilde çalışmadığı ortaya çıktı. Varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulamalarını değiştiren kullanıcılar, telefonlarını yeniden başlattıklarında, Apple’ın Safari ve Mail uygulamasının yeniden varsayılan olarak geldiğini fark etti.

Bir kaç gün içerisinde çok sayıda kullanıcı tarafından bildirilen bu hata, Apple tarafından yayınlanan yeni bir güncelleme ile nihayet giderildi.

iOS 14 varsayılan uygulama sorunu giderildi

Apple, bugün itibari ile iOS 14 işletim sisteminin yeni sürümü iOS 14.01’i kullanıcılara dağıtmaya başladı. Yeni sürüm bazı hata iyileştirmeleri ile birlikte geldi. Bunların başında da yukarıda ifade ettiğimiz varsayılan e-posta ve tarayıcı hatası yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple CarKey uygulaması ile otomobil kilidi uzaktan açılabilecek

iOS 14.01 ile birlikte kullanıcılar artık, varsayılan tarayıcı ve e-posta uygulamasını tam ve düzgün bir şekile ayarlayabilecekler. Yani cihazını iOS 14.01’e yükseltmiş herhangi bir kullanıcı Safari yerine Google Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi bir uygulamayı varsayılan tarayıcı uygulaması olarak belirlediğinde, telefon yeniden başlatılsa dahi, uygulama varsayılan olarak kalmaya devam edecek. Aynı şeklide e-posta uygulaması Apple’ın Mail uygulaması yerine Gmail, Outlook veya Spark olarak ayarlandığında, telefon yeniden başlatılsa bile varsayılan olarak kalacak.

Apple’ın yayınladığı sürüm notlarında farklı hata düzeltmeleri de yer alıyor. Buna göre yeni iOS 14 güncellemesi varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulama sorunu ile birlikte, kamera önizlemelerinin iPhone 7 ve 7 Plus’ta görüntülenmesini engelleyebilen, iPhone’ların Wi-Fi aracılığı bağlanmasını engelleyebilen, görüntülerin haber widget’ında görünmesini engelleyebilen bazı sorunları tamamen çözüme kavuşturuyor.

Şayet telefonunuz size yeni güncelleme hakkında herhangi bir bildirimde bulunmadıysa, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümü üzerinden, son güncellemeleri görüntüleyebilir ve İndir ve Yükle seçeneğine dokunarak, iOS 14.01 yükseltmesini telefonunuza kurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstenmeyen e-postalar nasıl engellenir?