in

Apple Watch Series 6, U1 çipi ile yeni konum özellikleri kazanacak

Apple Watch Series 6, U1 çipi ile yeni konum özellikleri kazanacak

Apple’ın yeni amiral gemisi akıllı saat modeli Apple Watch Series 6, U1 çipi ile yeni konum özellikleri kazanıyor. Konum bulmak için kullanılan bu çip, benzer teknolojiye sahip aygıtların birbirini bulmasına olanak sağladığı gibi, bir arabanın veya kapının kilidini güvenli bir şekilde açmak için de kullanılabiliyor.

Bilindiği üzere Apple, uzun bir aradan sonra ilk büyük tanıtım etkinliğini dün gerçekleştirdi. Time Flies adlı etkinlikte çok sayıda yeni ürün tanıtıldı. Bu ürünler arasında en dikkat çekeni ise, Apple’ın yeni amiral gemisi akıllı saat modeli Apple Watch Series 6 oldu.

Teknoloji severlerin uzun bir süredir merakla beklediği yeni Apple Watch Series 6, çok sayıda yeni özellik ile birlikte geldi. Bu özellikler arasında en dikkat çekenleri ise sağlık ve sporla ilgili olan özellikler oldu. Fakat Apple’ın dünkü Times Flies etkinliğinde duyurmadığı bazı özellikler de vardı.

Apple Watch Series 6, U1 çipi ile hangi özellikleri kazanacak?

Apple’ın dünkü tanıtım etkinliğinde değinmediği ve sessiz sedasız bir şekilde duyurduğu özellik, U1 çipiydi. 2019 yılında iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’da görmeye başladığımız bu çipler, Apple Watch Series 6 modellerine de eklendi.

Apple Watch Series 6 modellerine eklenen U1 çipi, konum özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli yeni işlevler sunacak. Bu özellikler arasında, aynı aygıtların birbirini bulması, benzer teknolojiye sahip farkı cihazların bulunması ve hatta araba ve kapı kilidinin güvenli bir şekilde uzaktan açılması yer alıyor.

Söz konusu özellik ile ilgili pek çok detay henüz için gizemini koruyor. Zira Apple dün gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde U1 çipi ile ilgili herhangi bir bilgiye vermedi. Söz konusu özellik, Apple Watch 6 ile ile ilgili paylaşılan bir slayt görüntüsünde yer aldı.

Böylelikle Apple Watch Series 6, U1 çipine sahip ilk akıllı saat modeli olma özelliği kazandı. Apple’ın bu özelliği ne zaman ve hangi konuda işlevsel bir hale getireceği henüz belli değil. Fakat yorumlar, Apple’ın Apple Watch Series 6 modeline eklediği U1 çipini, cihazımı bul özelliğinin yanı sıra, bir dijital anahtar olarak da kullanabileceğini gösteriyor.

U1 çipi, AirTags’in habercisi olabilir

apple watch series 6 u1 airtags

Bilindiği üzere Apple, AirTags isimli bir Bluetooth takip cihazı üzerinde çalışıyor. Apple Watch Series 6’ya eklenen U1 çipi de teknoloji yorumcuları tarafından AirTags habercisi olarak görülüyor. Buna göre Apple çok yakın bir gelecekte AirTags’i piyasaya sürecek. Apple Watch Series 6, AirTags ile tam uyumlu bir şekilde çalışacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Intel’in yeni nesil 7 nm işlemcileri en erken 2022’de gelecek