in

DJI, Ronin S 2 ve Ronin SC 2 isimli iki yeni gimbal modelini duyurdu

DJI Ronin S 2 ve Ronin SC 2 tanıtıldı; İşte özellikleri ve fiyatı
DJI Ronin S 2 ve Ronin SC 2 tanıtıldı; İşte özellikleri ve fiyatı

DJI, Ronin S 2 ve Ronin SC 2 isimli iki adet yeni gimbal modelini gelişmiş özellikleri ile birlikte resmen duyurdu. Uzun bir süredir yeni bir ürün tanıtmayan dev şirket, bu iki yeni ürünle profesyonel kullanıcılara daha güçlü bir görüntü sabitleme sistemi sunuyor.

DJI tarafından duyurulan her iki gimbal modeli de oldukça etkileyici bazı yükseltmeler ile birlikte geliyor. Marka yeni modellerinde daha güçlü motorlara yer veriyor. Önceki modellere kıyasla daha hafif malzemelerin kullanıldığı iki model, bun rağmen daha ağır yükleri taşıyabiliyor. Tüm bunların yanı sıra, her iki modelde de önemli bazı yazılım özellikleri bulunuyor.

DJI Ronin S 2 özellikleri

DJI’ın profesyonel kullanıcılara hitap eden gimbal modeli Ronin S 2, karbon fiber bir malzemeye sahip bulunuyor. Yaklaşık olarak 1.3 kilogram ağrılığında bulunan selefine göre 600 gram daha hafif bir yapıda olan, Ronin S 2, 4.5 kilogram ağırlığına kadar olan kameraları başarı ile taşıyabiliyor. DJI tarafından verilen bilgilere göre, bu yeni gimbal modeli, oldukça ağır teçhizatları bile tutabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple tüm işletim sistemlerini güncelledi

DJI Ronin S 2 ayrıca tutma kolunun hemen üstüne yer alan küçük 1,4 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekranla birlikte geliyor. Bu ekran gimbal ayarlarını, kamera verilerini ve kameranın kaydettiği canlı yayını aktarmak gibi görevler için kullanılabiliyor. Fakat ekranın asıl amca, akıllı bir telefonu cihaza takmak zorunda kalmadan bazı temel görevleri yerine getirmek olarak ifade ediliyor.

DJI Ronin S 2 söz konusu fiziksel özellikleri ile birlikte bazı yazılımsal özellikleri ile de öne çıkıyor. Şirket tarafından verilen bilgilere göre, cihaz manuel ayarlamaları en aza indirecek ve pek çok ayarın otomatik olarak yapılandırmasını sağlayacak Titan Stabilizasyon Algoritması isimli oldukça gelişmiş bir yazılım desteği ile birlikte geliyor. DJI’ın sunduğu bir diğer yazılım geliştirmesi ilse SuperSmooth ismini taşıyor. Bu yazılım, 100 mm odak uzaklığına kadar yapılan çekimler sırasında hareketleri yumuşatmak için özel bir tasarıma sahip bulunuyor.

DJI Ronin S 2 ve Ronin SC 2 tanıtıldı; İşte özellikleri ve fiyatı

DJI Ronin S 2, film yapımcılarının hayatını kolaylaştıracak daha başka özelliklere de sahip bulunuyor. Bu özelliklerin başında, takip odak çarkının tutamadın ön tarafına yerleştirilmesi geliyor. Yani bu fonksiyon, işaret parmağın hemen üzerine yerleştirilmiş bulunuyor. Her iki model de Arca Swiss & Manfrotto plakalarına uyumlu bir yapıya sahip bulunuyor. Ve kamerayı monte ettikten sonra, dengeleme düğmesi ile daha ince ayarlamaların yapılabilmesine olanak sağlıyor. Bu da çekim sırasındaki kurulum sürelerini azaltan önemli bir faktör olarak nitelendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Twitter, hesap verilerini indirme özelliğini yeniden kullanıma açtı

DJI Ronin S 2 özellikleri bu şekilde. Teoride oldukça etkileyici olarak görülen bu özelliklerin pratikte nasıl olacağını zaman gösterecek.

DJI Ronin SC 2 özellikleri

DJI’ın bir diğer gimbal modeli DJI Ronin SC 2, aynasız kameralar için üretilmiş daha küçük bir versiyon olarak karşımıza çıkıyor. Katlanabilir tasarımın yanı sıra bir çok yazılım ve donanım özelliği ile birlikte gelen ürün, 1.2 gram ağırlığında bulunuyor. Daha güçlü motorlar ile birlikte gelen cihaz, 3 kilogram ağırlığındaki yükleri bile büyük bir başarı ile taşıyor. DJI, yeni gimbal modelinin, Panasonic SH1 gibi popüler kamera ve lens kombinasyonları ile daha iyi bir şekilde çalışacağını vaadediyor.

DJI Ronin SC 2, katlanabilir tasarımı ile oldukça iyi bir tutuş imkanı sunuyor. Bu da yere çok alçaktan çekim yapılabilmesine bile olanak sağlıyor. Ayrıca tutma konunun hemen üzerinde 1 inçlik küçük bir ekran bulunuyor.

Her iki gimbal modeli de tam şarjla 12 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Yerleşik piller ile birlikte gelen modeller 15 dakikalık bir şarj ile 2 saat gibi oldukça uzun bir kullanım süresi sunuyor. Yani her iki model de oldukça hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor.  DJI, panorama, time-lapse ve dikey mod gibi tüm önceden programlanmış çekim modlarına ek olarak, Zaman Tüneli (Time Tunnel) adlı yeni bir mod ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adobe, Photoshop, Bridge ve Prelude için yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı

DJI Ronin S 2 ve Ronin SC 2 fiyatı ve çıkış tarihi

DJI tarafından tanıtılan yeni modeller bugün itibari ile sırasıyla 849 ve 499 dolar gibi bir fiyat etiketi ile satın alınabiliyor. Dileyenler, DJI tarafından sunulan özel bir taşıma çantası ve bazı aksesuarlarla birlikte Pro Combo paketini tercih ederek, tüm ekipmanlara sahip olabiliyor.

DJI Ronin S 2 ve Ronin SC 2 özellikleri ve fiyatı bu şekilde. Söz konusu cihazların resmi olarak Türkiye’de de satışa sunulup sunulmayacağı ve hangi fiyatlarla kullanıcılarla buluşacağı henüz net olarak bilinmiyor.