in

Facebook, komşular özelliği ile mini bir sosyal ağı test ediyor

Facebook, komşular özelliği ile mini bir sosyal ağı test ediyor
Facebook, komşular özelliği ile mini bir sosyal ağı test ediyor

Facebook, komşular özelliği ile mini bir sosyal ağ oluşturmaya hazırlanıyor. Kanada’da test edilmeye başlanan özellik, kullancıların bulunduğu konuma göre, aynı çevrede yaşayan insanları birbirlerine daha da yakınlaştıracak.

Facebook, bu hafta küçük coğrafi alanlara odaklanan, ve aynı bölgede bulunan insanlarla etkileşime geçmeye imkan tanıyan yeni bir sosyal medya özelliği üzerinde çalıştığını doğruladı. Komşular özelliği olarak isimlendirilen bu özellik, aynı mahalle veya sokakta yaşan kullanıcıların bir birilerine yönelik olarak paylaşımlarda bulunmasını mümkün kılıyor. Facebook, komşuların birbirlerini tanımasına iman sağlayacak bu özellik ile komşuluk bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor. Dev şirket ayrıca, Facebook üzerinden daha alakalı reklamlar sunmak için de bu özelliği kullanmayı planlıyor.

Komşular özelliği şu an için yalnızca tek bir pazarda, Kanada’nın Calgary isimli şehrinde test ediliyor. Şayet test başarılı olursa, Facebook’un söz konusu özelliği daha geniş alanlara yayması oldukça muhtemel.

Facebook’un yeni özelliğini, farklı bir yerel sosyal ağ platformu olan Nextdoor’dan ilham alarak oluşturduğu ifade ediliyor. Facebook tarafından test edilen özelliklerin pek çoğu hali hazırda Nextdoor uygulamasında bulunuyor. Facebook, komşular özelliği ile Nexdoor’a oldukça güçlü bir rakip haline gelecek. Kısa zamanda çok sayıda kullanıcıya ulaşan Nextdoor, önümüzdeki günlerde halka arz edilecek.

Facebook komşular özelliği ile ilgili iddiaları doğruladı

Facebook, ilk olarak Mayıs ayında günceme gelen yeni komşular özelliğiyle ilgili resmen doğruladı. Bloomberg’e konuşan bir Facebook sözcüsü,’İnsanlar her zamankinden daha yoğun bir şekilde yerel topluluklara katılmak için Facebook’u kullanıyor. Facebook da bunu kolaylaştırmak için bazı adımlar atıyor. Bu adımlar arasında insanların komşuları ile bağlantı kurmasına olanak sağlayacak olan komşular özelliği de yer alıyor. Bu özellik ile ilgili test çalışmaları devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Twitter’da paylaşılan görseller, kullanıcıların komşuları ile bağlantı kurabilmesi için konumlarını onaylamaları gerektiğini gösteriyor. Dileyen, daha sonra Facebook’un bu verilere erişimini kapatabiliyor. Fakat söz konusu özelliği kullandığınız zaman boyunca, Facebook’un konumunu bilmesi gerekiyor. Daha sonra arkadaş olmasalar bile aynı mahalleler ve sokaklarda yaşayan insanlar, bir diğer deyim ile komşular, birbirlerinin profillerini görebiliyor. Onlara çeşitli şekillerde etkileşime girebiliyor.

Facebook, mahallelere odaklanarak, daha küçük toplulukları bir araya getirmek istiyor. Şirket bununla birlikte sunacağı reklamların da daha alakalı olmasını sağlamayı amaçlıyor. Komşular özelliğinin önüzdeki aylarda, diğer bölgelerde de kullanıma sunulabileceği belirtiliyor.