in

Google, iOS uygulamalarına hesap güvenlik uyarıları ekliyor

Google, önümüzdeki günlerde iOS uygulamalarına eklencek yeni hesap güvenlik uyarıları özelliğini duyurdu. Buna göre iOS işletim sistemli cihazınızda hangi Google uygulamasını kullanıyor olursanız olun, sistem Google hesabınız ile ilgili muhtemelen bir güvenlik sorununu tespit ettiğinde size bildirim gönderecek.

Chrome 86 ile birlikte kullanıcı güvenliği ile ilgili çok sayıda özelliği kullanıma sunan Google, şimdi de iOS kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir özelliği duyurdu. Uygulamalar arası hesap güvenlik uyarıları olarak tanımlanan bu özellik sayesinde, kullanıcılar iOS işletim sistemi ile çalışan iPhone’larında Google hesapları ile ilgili güvenlik uyarıları alacaklar.

Telefonunuzda hangi Google uygulamasını kullanıyorsanız olun, Google hesabınız ile ilgili potansiyel olarak ciddi bir güvenlik sorunu tespit ettiğinde, bunu size iOS uygulamaları üzerinden bildirecek. Bununla da kalmayacak, sistem söz konusu uyarıya sebep olan güvenlik ihlali ile ilgili kullanıcıları detaylı bir şekilde bilgilendirecek. Kullanıcılar, uyarıyı görmek için farklı bir Google uyulmasına girmek zorunda kalmayacak.

Güvenlik ihlali ile ilgili iki teme işlem, direkt olarak bildirimin geldiği uygulama üzerinden gerçekleştirilebilecek. iOS cihazlara gelecek olan özelliğin neye benzediği konusunda Google tarafından yayınlanan GIF, kullanıcıların, bildirim penceresi üzerinden hangi işlemleri yapabileceğini net olarak gösteriyor.

Google ‘iOS hesap güvenlik uyarıları önümüzdeki haftalarda sunulacak’

Google tarafından The Verge’ye yapılan açıklamaya göre, ilk etapta iOS kullanıcılarına sunulacak hesap güvenlik uyarıları özelliği, önümüzdeki haftalardan itibaren, aşamalı bir şekilde dağıtılmaya başlanacak. Bir kaç ay içerisinde ise, çok sayıda iOS kullanıcısına sunulmuş olacak. Google tarafından yayınlanan bir blog gönderisi, önümüzdeki yıl başından itibaren çok daha geniş bir kitlenin, hesap güvenlikleri ile ilgili bildirimler alacağını gösteriyor.

Google Asistan’a misafir modu geliyor

Dev şirket aynı zamanda, Google Asistan uygulamasına bir misafir modu ekleyeceğini duyurdu. Buna göre Misafir modu ile kullanılan Google Asistan, kullanıcılar tarafından verilen sesli komutlarla ilgili bilgileri Google hesabına kaydetmeyecek.

Google Asistan’da misafir modunu açmak için ‘Hey Google, misafir modunu aç’ şeklinde bir sesli komut vermek yeterli olacak. Google Asistan modu, önümüzdeki günlerden itibaren Google’ın akıllı hoparlörü Nest’e ve diğer akıllı cihazlarda kullanıma sunulacak.

Aynı şekilde güvenlik ve gizlilik ile ilgili bilgileri hızlı ve pratik bir şekilde görmek için ‘Google, hesabım güvenli mi’ şeklinde bir sesli komut vermek yeterli olacak. Sistem, kullanıcının Google hesabı ile ilgili güvenlik ihlallerini araştırarak bilgi verecek.

Güvenlik ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran dev şirket son olarak, ürünlerindeki gizlilik ve güvenlik araçlarıyla ilgili bilgiler içeren Güvenlik Merkezi web sitesini güncelledi. Yenilenen Güvenlik Merkezi’nde Gmail, Chrome, YouTube, Android ve Pixel dahil olmak üzere 13 Google servisi hakkında çeşitli ayrıntılara yer verildi. İlk olarak ABD’de yayına alınan yeni Güvenlik Merkezi’nin yakında tüm dünyada kullanıma sunulacağı ifade ediliyor. .