in

Google E-Tablolar, akıllı otomatik doldurma özelliği ile zaman kazandıracak

Google E-Tablolar akıllı otomatik doldurma özelliği duyuruldu
Google E-Tablolar akıllı otomatik doldurma özelliği duyuruldu

Google E-Tablolar servisine eklenen yeni akıllı otomatik doldurma özelliği, kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştıracak. Sistem, bağlama göre otomatik doldurma önerileri sunacak. Böylelikle kullanıcılar önemli ölçüde zaman kazanma imkanı bulacak.

Google’ın Gmail’deki akıllı yazma özelliği, adları otomatik olarak doldurmaktan, cümleleri tamamlamaya kadar çok sayıda mükemmel imkan sunmuş ve kullanıcıların zaman kazanmalarına ve yazma işini daha kolay ve kulanışlı bir şekilde yapabilmelerine olanak sağlamıştı.

Dev şirket, benzeri bir özelliği şimdi de G Suite, yeni adıyla Google Workplace servisleri arasında yer alan Google E-Tablolar’da sunuyor. Yapılan yeni güncelleme ile birlikte Google E-Tablolar kullanıcıları, oldukça gelişmiş bir akıllı otomatik doldurma özelliğine kavuşuyor.

Google E-Tablolar, akıllı otomatik doldurma özelliği zaman kazandıracak

Google’ın E-Tablolar servisi için kullanıma sunduğu yeni otomatik doldurma özelliği ile, kullanıcılara zaman kazandırmayı amaçlıyor. Söz konusu özellik, hazırlanan bir tablodaki boşlukları, bağlama göre değerlendirerek akıllı doldurma önerileri sunuyor.

Örneğin isim ve soy isimleri içeren bir sütunun yanına yalnızca soy adlarını içeren yeni bir sütun oluşturduğunuzda sistem bunu fark ediyor ve boşlukları, önceki sütunda yer alan soyadlarına göre doldurma önerisi sunuyor. Aynı şekilde yalnızca isim ve mail uzantısı ile doldurduğunuz bir sütuna bakarak, kalan boşlukları isim ve mail uzantısı şeklinde otomatik olarak doldurabiliyor.

Google E-Tablolar’ın gerekli formülü oluşturabilmesi için, ilk girişi yapmanız yeterli oluyor. Sistem geriye kalan boşlukları bu formüle göre doldurma imkanı sunuyor.

Google E-Tablolar akıllı otomatik doldurma özelliği duyuruldu

Yukarıdaki örnekte de görülebileceği üzere, Google E-Tablolar, akıllı otomatik doldurma özelliği bir davetiye tablosunda yer alana bir sütundaki bilgilere bakarak, farklı sütunları buna göre doldurma önerisi sunuyor. Kullanıcılar onay simgesine dokundukları zaman, tüm boşluklar formüle göre doldurulmuş oluyor.

Akıllı doldurma özelliği, tabloda yer alan bilgilerin yanı sıra, kamu kullanımına açık olan verileri de toplayabiliyor. Google, yeni özelliğin 5 Kasım tarihine kadar tüm kullanıcıların kullanımına sunulacağını ifade ediyor.