in

Instagram şifremi unuttum, nasıl kurtarabilirim?

Instagram şifremi unuttum nasıl kurtarabilirim

Instagram şifremi unuttum ve nasıl kurtarabilirim diye düşünüyorsanız, üzülmeyin. Şifrenizi kurtarmanın birçok farklı yolu var. Şifre yöneticisi gibi özel bir program kullanmıyorsanız, sosyal ağlarda kullandığımız karmaşık şifreleri hatırlamak zor olabilir. Özellikle birçok farklı web sitesinde ve ağda, şifrelerimiz bazen farklı olur. Instagram şifrenizi unuttuysanız, şifrenizi sıfırlayarak kurtarabilirsiniz. Bu kolay adımları anlattık.

Instagram, şifremi unuttum diyenler için ister izinsiz bir şekilde ele geçirilmiş olsun, ister de unutulmuş olsun, kurtarma ve yeniden şifre almanın basit yollarını sunuyor. Bu yazıda, tamamen unutulmuş bir şifrenin ardından hesabın nasıl kurtarılacağından söz edeceğiz. Şifreyi değiştirme işlemi daha farklıdır ve mevcut şifrenizi bildiğiniz zaman, yenisi ile anında değiştirebileceğiniz basit bir süreçtir.

Instagram şifremi unuttum: Web’de şifre sıfırlama

Unuttuğunuz Instagram şifresini, web üzerinden sıfırlamak için önce Instagram’ın web sitesine gidin ve sayfanın altında yer alan “Giriş yap” bağlantısını tıklayın.

  • Sonraki sayfada, giriş alanının altında “Şifremi unuttum” bağlantısını tıklayın.
  • Ardından, hesabınızı oluştururken kullandığınız kullanıcı adı, e-posta ve telefon numaranızı yazın. Güvenlik kontrolünü geçtikten sonra, “Şifreyi sıfırla” butonuna tıklayın.
  • Dosyadaki adrese şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı içeren, e-posta iletisi gelecektir. Mesajı aldığınızda, “Şifreyi sıfırla” butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Yeni parolanızı yazın (daha güçlü bir parola tercih etmelisiniz) ve onaylamak için yeniden yazın, ardından “Parolayı sıfırla”ya tıklayın.

Ardından oturum açacak ve Instagram hesabınıza yönlendirileceksiniz.

Instagram şifresini telefondan sıfırlama

Instagram şifremi unuttum sorunu yaşıyorsanız, uygulamadan şifre sıfırlama işlemi de web kadar kolay. Burada, Android’de Instagram şifresi sıfırlama sürecini örnek olarak anlatacağız ancak iPhone ya da iPad’de de şifre sıfırlama işlemi hemen hemen aynı.

  • Instagram uygulamasını açın ve ardından oturum açma sayfasında, “Oturum açmak için yardım alın” bağlantısına dokunun.
  • Hesabınızı oluştururken kullandığınız kullanıcı adını, e-postayı ya da telefon numaranızı yazın, ardından “İleri” butonuna dokunun.
  • Ardından, Instagram’ın size bir e-posta ya da SMS göndermesini sağlayabilir ve eğer ayarı yaptıysanız, Facebook hesabı ile Instagram’da oturum açabilirsiniz. E-posta seçeneğinde neler yapmanız gerektiğini anlattık ancak SMS ile şifre sıfırlama işlemi de tamamen aynı şekilde ilerliyor. SMS’i seçerseniz, uygulamada giriş yapmanız için bir kod içeren metin alırsınız. Ardından yeni bir şifre belirleyebilir ve oturum açabilirsiniz.
  • E-posta seçeneğini tercih ettikten sonra, sosyal ağa kaydolmak için kullandığınız adreste bir yeni e-posta alacaksınız.
  • Bu mesajda, “<kullanıcı adı> olarak oturum aç” seçeneğine dokunun. Alternatif olarak, “Instagram şifrenizi sıfırlayın” bağlantısına da dokunabilirsiniz. Her iki seçenek de sizi bir şifre sıfırlama sayfasına götürür.
  • Yeni parolanızı yazın (güçlü ve unutmayacağınız bir şifre seçin) ve “Parolayı sıfırla” seçeneğine dokunun.

Ardından oturumunuz açılacak ve Instagram hesabınıza yönlendirileceksiniz. Instagram şifremi unuttum diye üzülmeyin, şifreyi sıfırlama işlemi işte bu kadar kolay.