in

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemeleri çok sayıda yeni özellikle geldi

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi çok sayıda yeni özellikle geldi

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi resmen yayınlandı. iOS 14.1 ve iPadOs 14.1’in piyasaya sürülmesinden iki hafta sonra gelen yeni sürümler çok sayıda yenilik ile birlikte geldi. Bu yenilikler arasında, yeni emojiler, yeni duvar kağıtları, yeni interkom özelliği, kontrol merkezine eklenen Shazam simgesi, ve daha pek çok yenilik bulunuyor. İşte iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemeleri ile birlikte gelen yenilikler.

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi ile gelen yenilikler

Yeni emojiler

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi yayınladı

Apple tarafından bugün itibari ile yayınlanan yeni güncellemeler, çok sayıda yeni emoji ile birlikte geliyor. Bu emojiler arasında, gözyaşı ile gülen yüz, ninaja, anatomik kalp, mamut, kutup ayısı, sinek, dolmalık biber, saksı, kara kedi ve kahve bardağı gibi çok sayıda yeni simge bulunuyor. iPhone ve iPad’ler hayvanlar, yiyecekler, yüzler, ev eşyaları, müzik aletleri ve daha pek çok konuda yüzü aşkın yeni emojiye kavuşuyor.

İnterkom desteği

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi yayınladı

iOS 14.2 ile birlikte, HomePod, HomePod mini de dahil olmak üzere, iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods, CarPlay üzerinden kullanılabilen yeni bir interkom özelliği geliyor. Buna göre aile üyeleri, bu cihazlar aracılığıyla, birbirilerine sesli mesajlar gönderip alarak, ev içerisinde birbirileriyle iletişim kurabiliyorlar. Bu özelliği etkinleştirmek ve kullanmak için ‘Hey Siri Interkom’ şeklinde bir sesli komut vermek yeterli oluyor. Interkom özelliği, evden uzakta okunduğunda bile kullanılabiliyor.

Kullanıcılar, evdeki bir HomePod cihazını veya belirli bir Apple cihazını seçerek, mesaj gönderebiliyorlar. Gelen mesajlar, iPhone ve iPad’de olduğu gibi sesli mesajlı dinleme seçeneği ile birlikte, ekranda bir bildirim olarak gösteriliyor. Son olarak HomePod cihazlar, Stereo, surround ses ve Dolby Atmos ses için Apple TV 4K’ya bağlanabiliyor.

Müzik tanıma özelliği

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi yayınladı

Apple, iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi ile birlikte, Shazam uygulamasını, işletim sistemine oldukça kullanışlı bir şekilde entegre ediyor. Bu entegrasyon, telefonda çalınan herhangi bir müziğin otomatik olarak tanımlanmasına ve bu sayede yeni müzikler keşfedilmesine olanak sağlıyor.

Üstelik yeni müzik tanıma özelliği için telefonun mikrofonunu kullanmak gerekmiyor. Shazam uygulaması, telefon içerisinde yer alan herhangi bir uygulamadaki müziği de direkt olarak dahili bir şekilde tespit edebiliyor. Son olarak Shazam uygulamasana ait bir simge, Ayarlar üzerinden Denetim Merkezi’ne eklenebiliyor.

AirPlay için yeniden tasarlanmış arayüz

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi yayınladı

Yeni güncellemeler ile birlikte Kontrol Merkez, Air Play için yeniden tasarlanmış bir arayüze kavuşuyor. Bu bölümde ayrıca, müzik çalmıyorken dinleyebileceğiniz, son çalışan müziklerin bir listesine yer veriliyor. Aynı şekilde aynı anda birden fazla AirPlay 2 uyumlu cihazda müzik çalmak daha kolay hale geliyor.

AirPods için yeni şarj özelliği

iOS 14.2 güncellemesi ayrıca, AirPods ve AirPods Pro kullanıcıları için oldukça kulanışlı bir özellik ile geliyor. Pil optimizasyonu için geliştirilen bu özellik, kullanıcıların AirPods cihazlarını ne zaman şarj etmeleri ve ne zaman şarjdan çıkarmaları gerektiğini söylüyor. Bu sayede pilin daha uzun ömürlü olması ve daha optimize bir şekilde çalışması sağlanıyor.

iPad Air için A14 kamera işlevleri

iPadOS 14.2 güncellemesi ile gelen bir özellik ise, daha önce iPhone kullanıcılarına sunulan A14 kamera işlevleri. Yeni güncelleme ile birlikte iPad Air sahipleri de, sahne algılama, fotoğraf iyileştirme, nesne tanımlama gibi işlevler için, akıllı görüntü tanıma özelliğini kullanabiliyorlar. Bu özellik aynı zamanda, otomatik FPS, düşük ışıkta görüntü yakalamayı iyileştirme ve video kaydederken kara hızını azaltma gibi bazı avantajlar ile geliyor.

Diğer yenilikler

iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemesi ile gelen yenilikler arasında daha pek çok yenilik bulunuyor.   Örneğin Apple, görme bozukluğu olanlar için Büyüteç uygulamasına Kişi Algılama isimli bir erişilebilirlik özelliği ekliyor. Kullanıcılar, diğer insanların ne kadar uzakta olduğunu bilmek için kameradan yararlanabiliyor. Bu araç, sosyal mesafe için oldukça yararlı görünüyor.

Apple, iPhone’daki Apple Watch uygulaması için de bazı tasarım değişikliklerine gidiyor. Yeni simge, öncekine kıyasla daha sade bir görünüme sahip bulunuyor.

iOS 14.2 güncellemesi ile birlikte Apple Card kullanıcıları, içinde bulundukları yılda ne kadar harcama yaptıklarını ve günlük ne kadar para kazandıklarını görebilecekleri yıllık bir harcama geçmişi özelliğine sahip oluyorlar. iOS 14.2’den önce Apple Card harcama etkinliği haftalık veya aylık bir özetle sınırlıydı.

iOS 14,2 ve iPadOS 14.2 güncellemeleri ile gelen bir diğer yenilik ise, hem aydınlık hem de sanatsal bir görünüme sahip olan yeni duvar kağıdı seçenekleri. Apple, yeni güncelleme ile birlikte iPhone ve iPad kullanıcılarına sekiz yeni duvar kağıdı seçeneği sunuyor.

iOS 14.2 güncellemesi ile yapılan iyileştirmeler

 • Hayvanlar, yiyecekler, yüzler, ev eşyaları, müzik aletleri, cinsiyet dahil emoji ve daha fazlasını içeren 100’den fazla yeni emoji
 • Hem açık hem de karanlık mod sürümlerinde sekiz yeni duvar kağıdı
 • Büyüteç uygulaması ile yakındaki insanları tespit etme ve iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’te bulunan LiDAR sensörünü kullanarak mesafelerini ölçme
 • MagSafe özellikli iPhone 12 Deri Kılıf Desteği 
 • AirPods’lar için yeni pil şarj özelliği
 • Ses seviyesi işitme duyunuzu etkileyebileceğinde sizi uyaran kulaklık ses seviyesi bildirimleri
 • Evinizin her yerinde eğlence akışı sağlamak için yeni AirPlay kontrolleri
 • iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods ve CarPlay kullanarak HomePod ve HomePod mini ile interkom desteği 
 • Stereo, surround ses ve Dolby Atmos ses için HomePod’u Apple TV 4K’ya bağlama yeteneği
 • Maruz Kalma Bildirimleri’yle ilgili, kimlik bilgilerinizi içermeyen istatistikleri katılımcı Toplum Sağlığı Merkezlerine sunma seçeneği

iOS 14.2 sürümü ile düzeltilen hatalar

 • Ana ekrandaki uygulama düzensizlikleri
 • Kamera başlatıldığında vizörün karanlık görünmesi
 • Kilit ekranındaki klavyenin, şifreyi girerken bazı dokunmaları algılamaması
 • Anımsatıcılar uygulamasının varsayılan olarak geçmiş zamanı göstermesi
 • Apple Watch uygulamasının, açıldıktan sonra beklenmedik bir biçimde kanması
 • Netflix videolarını izlerken ekranın kararması
 • Sesli Notlar uygulamasına yapılan kayıtların, gelen aramalar sebebi ile kapatılması
 • Aygıtların kablosuz bir biçimde şarj edilmesinin engellenmesi
 • Hava Durumu uygulaması ile ilgili bazı hatalar