in

iOS uygulamalarını M1 işlemcili Mac’te çalıştırma [Nasıl Yapılır}

iOS uygulamalarını M1 işlemcili Mac’te çalıştırma
iOS uygulamalarını M1 işlemcili Mac’te çalıştırma

iOS uygulamalarını ARM tabanlı Silicon M1 işlemcili bir Mac’te çalıştırma ve bu uygulamaları tıpkı iPhone ve iPad’de olduğu gibi görüntüleyip kullanmak artık mümkün. Bunun için doğru adımları takip etmeniz ve gerekli dosyaya erişim sağlamanız yeterli oluyor.

Bununla birlikte henüz bazı uyumluluk problemleri mevcut bulunuyor. Aynı şekilde bazı geliştiriciler kendi uygulamalarını Mac kullanıcıları için hemen kullanıma sunmayabiliyor. Örneğin Netflix uygulaması, bir pencere içerisinde sıkıştırılmış bir görünüm ile karşımıza çıkıyor. Bu ekran yeniden boyutlandırılamıyor veya tam ekrana geçirilemiyor. Fakat tıpkı iPhone’da olduğu gibi çalışıyor ve çevirim dışı izlemek üzere videoları indirmek mümkün bulunuyor. Aynı şekilde, Instagram, telefon ekranı boyutlarında bir pencere olarak gözüküyor. Yeniden boyutlandırılamıyor fakat Mac üzerinden kullanmak mümkün bulunuyor.

iOS uygulamalarını M1 işlemcili Mac’te çalıştırma

iOS tabanlı bir uygulamayı Silicon M1 işlemcili bir Mac cihazda çalıştırabilmek için, o uygulamanın bir .IPA uzantılı bir paket dosyasına sahip olmak gerekiyor. Ardından bu dosyayı Apple kimliğinizle ilişkilendirmeniz gerekiyor.

Önceleri bir IPA dosyasını şifrelenmemiş bir iTunes yedeklemesinde bulmak mümkündü. Fakat durum artık böyle değil. Bunun yerine bir IPA dosyasını Mac’inize indirmek için, yine Apple tarafından geliştirilmiş iMazing isimli uygulamayı kullanmanız gerekiyor. Uygulamayı Mac’inize yükledikten sonra, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli oluyor. İşte iOS uygulamalarını M1 işlemcili Mac’te çalıştırma işlemi için yapmanız gerekenler.

  • iMazing uygulaması açıkken, telefonunuzu Mac’inize takın.
  • Mac’inize bağlı iPhone için Uygulamalar seçeneğini seçin.
  • En alttaki sekmelerden Uygulamaları Yönet’i tercih edin.
  • Uygulamaları Yönet ekranındaki Kitaplık seçeneğine tıklayın.
  • İstediğiniz uygulamaları indirin
  • Listeden indirilen uygulamaya sağ tıklayın ve IPA Ver seçeneğine basın.
  • Kurmak için Silicon M1 işlemcili Mac’inize yüklenen .IPA uzantılı dosyaya çift tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan sonra, seçtiğiniz iPhone ve iPad uygulaması Mac’inize kurulacaktır. Fakat bu özelliğin henüz tam olarak oturmadığını ve bazı uygulamalarda bazı problemlerle karşılaşmanın mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor. Herhangi bir iOS uygulamasını Mac’te çalıştırmanın en makul ve doğru yolunun, Mac App Store’dan indirmek olduğunu da söylemek lazım. Yani M1 işlemcili Mac’ler piyasaya sürüldükten sonra, geliştiricilerin kendi uygulamalarını Mac App Store üzerinden Mac kullanıcılarına da açmalarını beklemeniz daha sağlıklı olacaktır.