in

iPhone 5G seçimi: Sub-6GHz mi mmWave mi?

iPhone 5G seçimi: Sub 6GHz mi mmWave mi

Apple’In, iPhone 12 serisindeki tüm iPhone modelleri 5G altyapısını destekleyecek ve Sub-6GHz ve mmWave ağ teknolojilerini sunacak. iPhone 12 almayı düşünenler, Qualcomm modemlere sahip olacak iPhone 12 modellerinin, 5G ağları konusunda aynı olmadığını bilmesi gerekiyor. Seçenekler süper hızlı mmWave (milimetrik dalga) sunan 5G ve daha yavaş olmasına karşın, daha yaygın olan Sub-6Ghz 5G.

Hangi iPhone modellerinin, hangi 5G spektrumunu destekleyeceği konusunda söylentiler biraz karışık. Ancak en hızlı 5G teknolojisinin, üst segmentte yer alan iPhone 12 Pro modelleriyle ve hatta sadece 6,7 inçlik versiyon ile sınırlı olabileceği görülüyor. Bu içerikte, iPhone 12 ve 12 Pro modelleri arasında karar vermenize yardımcı olacak, Sub-6GHz ve mmWave 5G teknolojileri arasındaki farkları özetledik.

5G teknolojisinde mmWave ile Sub 6GHz arasındaki farklar

5G, 2010 yılından bu yana kullandığımız 4G LTE ağlarının yerini alan, beşinci nesil hücresel kablosuz bağlantı altyapısı. İki tür 5G ağı kullanılıyor. Bunlardan ilki olan mmWave, birçok insanın süper hızlı 5G olarak bahsettiği yapı. Sub-6GHz ise, şu anda birçok insanın kullanmakta olduğu, daha yaygın 5G frekansıdır.

Akıllı telefonlar farklı frekans bantları halinde düzenlenmiş bu frekanslarla, elektromanyetik radyo frekanslarını kullanarak ses ve verileri havadan iletir. Bu bantlardan bazıları, diğerlerine göre daha yüksek kapasiteye sahiptir ve bilgileri daha hızlı iletebilir. mmWave’in hızı buradan gelir.

mmWave, 24GHz ile 40GHz arasında değişen daha yüksek frekanslı radyo bantlarını, Sub-6Ghz orta ve düşük frekans bantlarını ifade eder. Düşük frekans bantları 1 GHz’in altındadır. Orta bantlar ise 3,4 GHz ile 6 GHz arasındadır ve “mmWave” olarak kabul edilmez.

mmWave 5G ağları ultra hızlıdır ancak buna karşın, kısa menzillidir. mmWave teknolojisini kullanmak için, banliyö ya da kırsal alanlarda göremeyeceğiniz bir 5G kulesinin yaklaşık bir bölgesi içinde olmanız gerekir. Kaldı ki, mmWave frekansları kapı, pencere, ağaç ve duvar tarafından engellenir, bu da mevcut menzili oldukça sınırlar. Kapsama alanı için çok fazla kule gerektirdiğinden, konuşlandırılması pahalı bir hizmettir.

Sınırlı menzil nedeniyle mmWave frekansına erişmek ancak son birkaç yıl içinde karmaşık anten işleme teknolojisinin gelişmesi sayesinde mümkün o hale geldi. mmWave, son birkaç yıl içinde bu gelişmelerle kullanım alanını yaygınlaştırdı.

Menzil farkı

mmWave 5G frekansının kısıtları, onu kentsel alanlarda yoğun kalabalığın olduğu havaalanları ya da konserler gibi belirli hedef noktalar için uygun hale getirdi. Kırsal alanlarda mmWave teknolojisi pek pratik değil, çünkü yeterli menzile sahip değil. İşte bu noktada, mmWave yerine 5G konusunda Sub-6Ghz devreye giriyor. Sub-6GHz 5G, 4G’den çok daha hızlı bir frekans sunmasına karşın, mmWave’in hızına yakın bir kalite sunmuyor. Buna karşın daha uzun menzile sahip olmasından ötürü daha da ekonomik.

mmWave 5G’nin, ağ tıkanıklığını gidererek daha fazla bant genişliği sunduğunu da belirtmemiz lazım. Kalabalık alanlarda bağlanan cihazların sayısı nedeniyle, LTE hızı düşebilir. mmWave teknolojisi ise hızda önemli bir düşüş olmadan çok sayıda kullanıcının bağlanmasını sağlayabilir. Bu nedenle spor etkinlikleri, konserler ya da havaalanları gibi çok sayıda insanın bulunduğu yerlerde mmWave 5G altyapısının kurulduğunu görebilirsiniz.

iPhone’da hangisini tercih etmeli?

Hem mmWave hem de Sub-6GHz destekleyen 5G’li bir iPhone ile, oldukça yüksek bir internet hızı elde edebilirsiniz. 5G kapsama alanı, LTE ağlarına benzer şekilde gelişecektir ve bazı bölgelerde bunun için zamana ihtiyaç olabilir. Ancak sadece Sub-6GHz frekansına sahip bir iPhone ile en yaygın kullanılan 5G ağlarına erişebileceksiniz. Buna karşın şehrin bazı bölgelerinde kullanılan mmWave’in hızlı 5G teknolojisinden ise mahrum kalacaksınız.

Zamanla düşük ve orta bant 5G hızı, LTE’nin gelişim sürecinde olduğu gibi daha da hızlı hale gelecek. Ancak insanların şu anda 5G’den beklediği inanılmaz derecede yüksek internet hızı, sadece mmWave ile sunuluyor ve kullanılabilirlik açısından henüz sınırlı.

Hız farkları

mmWave 5G frekansı, LTE ile elde edilebilen hızlardan çok daha fazla, saniyede 5GB’a kadar yüksek teorik hızlar sağlayabiliyor.

İlk mmWave ağları yaklaşık 2GB/s maksimum hız sağlıyordu. Verizon’un mmWave ağında 2019 yılında bir Samsung akıllı telefon ile yapılan testte, 5G kulesine yakın bir noktada çok daha yüksek hız test edildi.

LTE ağları ise bu hıza göre çok geride. Kısa süre önce yapılan testlerde, LTE hızlarında Verizon’da en yüksek 53MB/s hıza erişildiği test edildi. Ancak birçok kullanıcı için en yüksek hız, 35Mb/s düzeyine daha yakın.

Sub-6GHz 5G frekansı, mmWave ile LTE arasında bir noktada kalıyor. Örneğin Sprint’in Sub-6GHz ağında yaklaşık 200Mb/s maksimum hız görüldü. İyi bir LTE bağlantısı da belki bu hızlara ulaşabilir ancak gerçekçi olmak gerekirse, Sub-6GHz birçok insanın LTE ile erişemeyeceği bir hız sunuyor.

Ağustos ayında OpenSignal tarafından birçok ülkede gerçekleştirilen araştırmada 5G hızları analiz edildi. ABD için hız sonuçları, 5G’den yüksek beklentilere sahip olanlar için şaşırtıcı olabilir. 5GHz ağlarında ortalama indirme hızları LTE’deki 28,9Mb/s düzeyine kıyasla, 50,9Mb/s civarında. Bunun nedeni şu anda ABD’deki kapsama alanının büyük kısmının 6GHz altında olması.

Diğer ülkeler daha gelişmiş 5G ağlarına sahip ve önümüzdeki birkaç yıl içinde daha net farkına varılabilecek hız iyileştirmeleri söz konusu olacak. OpenSignal, 5G’nin 4G’ye göre ortalama 1.4x ile 14.3x arasında daha hızlı olduğunu buldu. Ancak bu veriler, mmWave ile Sub 6GHz verilerini ayırmıyor.

OpenSignal verilerine göre ilginç bir metrik de, 5G ağlarına bağlı olan zaman. ABD’de 5G’yi destekleyen altyapıya sahip akıllı telefon kullanıcıları, sınırlı kullanılabilirlik nedeniyle bağlanma sürelerinin sadece yüzde 19,3’ünü harcadı.

Yakın zamanda 5G iPhone’ları test eden Apple çalışanları, Bloomberg’e 5G hızlarının hayal kırıklığı yarattığını çünkü mevcut 5G ağlarının “bağlantı hızını çok artırmadığını” söyledi. iPhone’ların süper yüksek hızlı mmWave sunmasını bekleyen birçok kişi, mmWave altyapısının birçok yerde olmadığını fark edince, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacak.

mmWave nerelerde kullanılabilir?

ABD’de üç büyük altyapı sağlayıcısı de mmWave desteğini test ediyor ancak bu sınırlı bir kapasitede mevcut. Bazı büyük şehirlerde, hatta bu şehirlerin genelinde değil, belli mahallelerinde mmWave sınırlı.

Sub-6Ghz, AT&T ve T-Mobile’ın daha çok müşteriye sunulan düşük frekanslı 5G ağlarını piyasaya sürülmesiyle daha da yaygınlaştı.

Hangi iPhone modelleri mmWave 5G’yi destekleyecek?

iPhone 12 için çıkan ilk söylentiler, 2020’de gelecek tüm yeni iPhone modellerinde 5G ağlarının destekleneceğini doğrulamıştı. Ancak mmWave ve Sub-6GHz desteği hala net olmayan bir konu. mmWave 5G teknolojisi pahalı, çünkü yoğun güç gerektiren bir teknoloji.

Söylentilere göre en üst düzey iPhone 12 Pro modeli, mmWave’i destekleyen tek iPhone modeli olabilir. Sadece belli ülkelerde ve bu ülkelerin büyük şehirlerinin, belli bölgelerinde olan bir altyapıyı tüm telefon modellerinde kullanmak çok anlamlı da görünmüyor.

Fast Company kaynaklı bir söylenti, mmWave desteğinin 6,7 inç’lik iPhone modeli ile sınırlı olacağına çünkü gerekli donanım için alana ve daha büyük bataryaya sahip olan tek iPhone’un bu model olduğuna dayanıyor.

mmWave 5G’li iPhone ne zaman elimizde olacak?

Apple’ın tüm iPhone modelleri, beklenenden daha geç piyasaya çıkıyor. Apple’ın Temmuz ayı sonlarında onayladığı bir ürün, gecikmeye rağmen kademeli bir lansman göreceğimizi gösteriyor. Bu yıl koronavirüs pandemisinin de etkisiyle, Apple ciddi bir tedarik ve üretim dalgalanması yaşadı.

Gelen bilgiler, daha uygun fiyatlı iPhone 12 modellerinin, iPhone 12 Pro modellerine göre daha önce çıkacağı yönünde. Bu söylentiler, iPhone 12 Pro modellerinde olması beklenen mmWave 5G altyapısının, Sub-6Ghz 5G’li modellere göre daha geç çıkacağını gösteriyor.

Buna ihtiyaç duyacak mısınız?

Aslında, hayır. Birçok insanın şu anda 5G konusunda mmWave standardına ihtiyacı olmadığı gibi, önümüzdeki birkaç yıl boyunca da bu gerekli olmayacak.

mmWave bağlantı altyapısı hala kullanıma sunulma sürecinde ve kapsamı epey sınırlı. ABD’nin büyük şehirlerinde mevcut olan bu 5G altyapısı, bu şehirlerinde tamamında mevcut değil, belli bölgelerinde bulunuyor.

4G’den 5G’ye geçiş süreci 2019 yılında başladı. Birçok insanın henüz mmWave’e erişimi olmamasına karşın, ihtiyacı da yok ve bunun için acele etmeye de gerek yok gibi görünüyor. Bunun için yapmanız gereken, telekom sağlayıcınızın 5G konusunda sunduğu bu altyapının hangi bölgelerde olduğunu öğrenmek. Bu belki size fikir verebilir.

AT&T, 80 pazarda 80 milyon müşterisine 5G’yi sundu ancak bu 5G’nin kapsamının çoğunda mmWave yer almıyor. LTE’nin teknik olarak, gerçek 5G bile olmayan, daha hızlı bir sürümü sunuluyor. AT&T, mmWave ağını 5G+ olarak adlandırıyor. ABD’de Mart 2020’de kullanıma sunuldu ve 35 şehirde, belli bölgelerde kullanılıyor.

T-Mobile, mmWave yerine çoğunlukla Sub-6GHz 5G teknolojisine odaklanıyor. mmWave teknolojisini ise yoğun kentsel alanlarla sınırlı tutuyor.

Sonuç olarak, operatörünüzün 5G teknolojisi sunduğu şehirlerden birinde, belli mahallelerde çok fazla zaman geçirmeyecekseniz, mmWave hızından yararlanamayacaksınız anlamına geliyor. Bu durumda, mmWave 5G içeren bir iPhone almak yerine, Sub-6Ghz’li bir model almak da mantıklı olabilir. Çok sayıda mmWave 5G kulesi olan bir yerde yaşıyorsanız, daha hızlı bir teknolojiyi destekleyen iPhone’un faydasını görebilirsiniz.

Telekom şirketleri mmWave ağları oluşturmaya devam edecek ve bu frekans, birkaç yıl içinde çok daha yaygın bir hale gelebilir. Ancak bundan yıllar sona bile, mmWave 5G’nin kapsamı sınırlı olacak.