in

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır? [iOS 14]

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır? [iOS 14]
iPhone pil ömrü nasıl uzatılır? [iOS 14]

iPhone veya iPad’inizi iOS 14 / iPadOS 14 sürümüne yükselttiyseniz, kendinizi pil ömrü nasıl uzatılır şeklinde bir sorunun yanıtını ararken bulabilirsiniz. Zira iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemesini yapan bazı kullanıcılar, pil performansının düştüğünden ve şarjlarının çabuk bittiğinden şikayet etmekteler.

Pil ömrünün kısalması, şarjın çabuk bitmesi gibi problemler iOS 14 ile ortaya çıkan problemler değil. Neredeyse her yıl, Apple’ın iOS için yayınladığı tüm güncellemelerden sonra bu tür şikayetler ortaya çıkabilmekte. Şayet yeni güncellemlerle birlikte iPhone ve iPad’de benzeri bir batarya problemi ile karşı karşıya kalan şansız kullanıcılardan bir tanesi iseniz, sizler için hazırladığımız bu rehber sayesinde, bu sorunun nereden kaynaklandığını ve çözümü adına hangi adımları takip etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. İşte iOS 14 ve iPadOS 14 pil ömrü nasıl uzatılır, problemin kaynağı nedir gibi merak edilen soruların yanıtları.

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır? [iOS 14]

Sabırlı olun

Şayet iPhone veya iPad’inizi yeni güncellediyseniz, biraz sabırlı olmanızda fayda vardır. Zira herhangi bir büyük yazılım güncellemesinden sonra iPhone veya iPad’iniz, bir süre çeşitli arka plan görevlerini yerine getirmek ile ilgilenecektir. Bu da cihazınızın daha fazla kaynak kullanmasına ve dolayısı ile pil ömrünün normalden daha hızlı bir şekilde tükenmesine yol açacaktır. Yani yeni bir yazılım güncellemesinden hemen sonra, pil ömrü problemleri ile karşılaşmak normaldir. Bu yüzden konuyla ilgili atmanız gereken ilk adım biraz sabırlı olmak ve cihazınıza biraz zaman tanımak olacaktır. Sistem, tüm arka plan etkinliklerini gerçekleştirdikten sonra, cihazınız normale dönecektir.

Sonuç olarak ifade etmek gerekirse iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemesi yapan kullanıcıların, sorunu çözmek adına ilk bir kaç gün herhangi bir olağan dışı işlem yapmaması tavsiye edilmektedir. Şayet mümkünse iPhone ve iPad’inizi bir gece fişe takın ve bir Wi-Fi ağına bağlayarak yedekleme, güncelleme ve sistem ayarları gibi pek çok işlemi tamamlamasını sağlayın.

Tüm bu arka plan işlemlerinin tamamlanması bir kaç gün içerisinde tamamlanacak ve şarj süresi ile ilgili karşılaştığınız bu problem tamamen çözülecektir. Bu süre zarfında telefonunuzu olabildiğince bir Wi-Fi ağına bağlamak, doğru olacaktır.

Tüm yazılım ve uygulama güncellemelerini yükleyin

iPhone veya iPad’inizi iOS 14 ve iPadOS 14 sürümüne yükseltmiş olsanız bile, Apple’ın herhangi bir ek yazılım güncellemesi gönderip göndermediğini kontrol edin. Zira Apple, büyük bir güncellemenin hemen ardından küçük güncellemeler yayınlayabilmekte ve bu güncellemelerle basit bir takım hataları giderebilmektedir. Pil ve diğer performans hataları da bunlar arasındadır. Dolayısı ile cihazınızı son sürüme yükselttikten sonra bile, herhangi bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Apple’ın yeni bir yazılım güncellemesi gönderip göndermediğini kontrol etmek için cihazınızın Ayarlar uygulamasına girin. Ardından Genel seçeneğine dokunarak Yazılım Güncelleme sayfasına girin. Sistem herhangi bir güncellemenin olup olmadığını otomatik olarak kontrol edecek ve varsa İndir ve Kur seçeneği ile bunu yüklemenize izin verecektir. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce cihazınızı her ihtimale karşı yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Bunun dışında App Store üzerinden tüm uygulama güncellemelerini yaptığınızdan da emin olabilirsiniz. Zira bu, uygulamaların iOS 14 ile tam uyumlu ve optimize çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Bunun için App Store’a girmeniz profil sayfanız üzerinden Tümünü Güncelle diyerek, tüm güncellemeleri telefonuna indirmeniz yeterlidir.

Pili hangi uygulamaların tükettiğini kontrol edin

iOS 14 şarj problemi ile ilgili başvurulabilecek çözüm yöntemlerinden bir tanesi de, pili en çok tüketen uygulamaları tespit etmendir. Bu sayede arka planda çalışan ve bataryanın çabuk bitmesine yol açan uygulamaları bulabilir ve bunları kapatmaya zorlayabilirsiniz.

iPhone ve iPad’de hangi uygulamların daha çok pil tükettiğini görmek için Ayarlar uygulamasına girin. Ardından Pil seçeneğine dokunun ve açılan menüyü aşağı doğru kaydırın. Bu bölümde son 24 saat içerisinde hangi uygulamaların daha çok enerji tükettiğini görebilirsiniz. Genellikle video ve oyun içerikli uygulamalar ile konum servisini sık sık kullanan uygulamaların daha çok pil tükettiğini görebilirsiniz.

Şayet pek kullanmadığınız bir uygulamanın da bu listede olduğunu görürseniz, onu tamamen kapatabilir veya uygulamalarınızdan kaldırabilirsiniz. Bu sayede gereksiz yere pil tüketiminin önüne geçmiş olursunuz.

Cihazınızın pil sağlığını kontrol edin

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır gibi sorunların nedeni, bazen pil sağlığı kaynaklı da olabilir. Şayet iPhone veya iPad’inizin gerektiği miktarda bir pil performansı sunduğunu düşünmüyorsanız, yapmanız gereken işlemlerden bir tanesi de cihazınızın pil sağlığını kontrol etmek olacaktır. Bu sayede pilin değiştirilmesi veya servise ihtiyacı olup olmadığı hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Eğer iPhone’unuz yeniyse muhtemelen problemin kaynağı pil sağlığı ile ilgili değildir. Fakat cihazınız eskiyse, problemin pilden kaynaklanması da oldukça güçlü bir ihtimaldir.

Cihazınızın pil sağlığını kontrol etmek için Ayar uygulamasına girin. Ardından Pil seçeneğine dokunarak açılan menüde yer alan Pil Sağlığı’na dokunun. Açılan ekrandan mevcut maksimum kapasiteyi görebilir ve cihazınızın pil sağlığı ile ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Arka plan etkinliğini devde dışı bırakın

Arka planda çalışan uygulamalar, bil hassa veriler sürekli olarak yenileniyorsa, cihazınızın pil ömrünün normalde hızlı bir şekilde tüketilmesine yol açabilir. Arka Planda Uygulama Yenileme seçeneğini devre dışı bırakmak, yalnızca pil ile ilgili problemlerinizi çözmek ile kalmaz aynı zamanda iPhone ve iPad’inizi hızlandırmanıza yardımcı olur.

Arka Planda Uygulama Yenileme etkinliğini devre dışı bırakmak için cihazınızın Ayarlar uygulamasına girin. Ardından Genel seçeneğine dokunup menüde yer alan Arka Planda Uygulama Yenileme seçeneğine dokunun. Açıldan sayfada üzerinden söz konusu özelliği Kapalı olarak işaretleyin.

Düşük Güç Modu’nu açın

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır sorusuna verilebilecek en etkili cevaplardan bir tanesi de Düşük Güç Modu’dur. Apple’ın kullanıcılara sunduğu bu özellik, iPhone ve iPad cihazların pil performansını önemli ölçüde artırabilmektedir. Şayet cihazınız şarjı az gidiyorsa ve benzeri pil performansı sorunları ile karşı karşıya iseniz, Düşük Güç Modu’nu kullanabilirsiniz.

iPhone’da Düşük Güç Modu’nu açmak için yapmanız gereken, ekranı aşağı doğru kaydırmak (daha eski modellerde yukarı doğru kaydırın) ve denetim merkezini açarak pil simgesine dokunmaktır. Dülük Güç Modu açıldığında pil simgesinin yeşilden sarıya döndüğünü fark edeceksiniz.

Ne yazık ki Düşük Güç Modu, şu an için yalnızaca iPhone modellerinde mevcuttur. iPad cihazlarda bu özellik mevcut değildir.

Ekran parlaklığını düşürün

Cihazınızı iOS 14 ve iPadOS 14 sürümlerine yükselttikten sonra, ekran parlaklığının yükseldiğini fark edebilirsiniz. Bu, pil ömrünü ve dolayısı ile kullanım süresini etkileyebilecek oldukça önemli bir durumdur. Ekran parlaklığını düşürmek, cihazınızın pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir.

Pil tüketimini en aza indirmek için, özellikle iç mekanlarda ekran parlaklığını en düşük seviyeye indirin. Cihazınızın ekran parlaklığını kontrol etmek için Denetim Merkezi’ni açın. Parlaklık ayarını tercihinize göre değiştirmek için kaydırıcıyı kullanın. Veya telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girin. Ekran > Parlaklık bölümünden parlaklığınızı belirleyin.

Konum servislerini devre dışı bırakın

iPhone ve iPad’de pil tüketimini olumsuz yönde etkileyen önemli etmenlerden bir tanesi de konum servisleridir. Navigasyon uygulamaları, sosyal ağlar, yemek dağıtım uygulamaları vb. gibi daha pek çok uygulama, cihazın konum servisini kullanır. Fakat çoğu zaman, bu uygulamaları kullanırken bile konum servisine ihtiyacınız yoktur.

Şayet pil ömrü ile ilgili herhangi bir problem ile karşı karşıya iseniz ve iPhone pil ömrü nasıl uzatılır sorusunun cevabını arıyorsanız, bakmanız gereken ilk yerlereden bir tanesi de konum servisleridir. Konum servislerini devre dışı bırakmak için Ayarlar > Gizlilik > konum Servisleri kısmına girin. Ardından konum servisini kullanmasını istemediğiniz uygulamalara dokunarak bu servise erişimini kapatın.

Şayet konum servisini sık sık kullanmıyorsanız ve çok nadir kullanıyorsanız, aynı sayfa üzerinden konum servislerini tamamen kapatabilir ve cihazınızın pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Cihazınızı yeniden başlatmaya zorlayın

iPhone ve iPad’inizin bataraysa sorununu çözmek için kullandığınız yöntemlerin hiç biri işe yaramadıysa, cihazınızı yeniden başlatmaya zorlayın. Bu iOS 14 ve iPadOS 14 sisteminin yeniden yapılandırılmasını sağlayacak ve yazılım ile ilgili sorunların çözümlenmesine katkıda bulunacaktır.

Bir iPhone veya iPad’i yeniden baştamaya zorlamak için önce ses açma düğmesine ardından ses kısma düğmesine basın. Bu tuşlarla birlikte yan / güç düğmesine basılı tutun. Ekranda Apple logosunu görene kadar bekleyin. Apple logosunu gördükten sonra güç ve ses tuşlarını bırakabilirsiniz. Şayet eski bir iPhone / iPad modeli kullanıyorsanız, güç düğmesi ve ana düğmeye basılı tutarak da cihazınızı yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz.

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır sorusunda verilebilecek tüm yanıtlar bu şekildedir. Şayet hala iOS 14 ve iPadOS güncellemesi kaynaklı bir pil ömrü probleminin olduğunu düşünüyorsanız, Apple servisinden yardım isteyebilirsiniz. Cihazınız garanti kapsamındaysa bir Apple servisine başvurabilirsiniz.