in

Karşılaştırma: AirPods 1 vs AirPods 2

Karşılaştırma: AirPods 1 vs AirPods 2

AirPods 1 ile AirPods 2 karşılaştırma ile Apple’ın en heyecan verici ürünlerinden biri olan AirPods’ta, kararsız kalanlar için faydalı bir değerlendirme sunuyoruz. Bir AirPods 1 sahibiyseniz, AirPods 2’ye geçmeniz için ödeyeceğiniz fiyat buna değer mi?

AirPods 2, ikinci nesil AirPods olarak da anılıyor. AirPods 1, Apple için büyük bir başarıydı ve ciddi satış sayısına ulaştı. AirPods 2’nin gelişiyle birçok kişinin aklında, AirPods 1 ile AirPods 2 arasında hangi farklar var sorusu yer aldı.

Karşılaştırma: AirPods 1 vs AirPods 2

Tasarım farkı nasıl anlaşılır?

Apple, ikonik tasarımlara çok önem veren bir şirket. Etkileyici, temiz beyaz tasarımlar uzun süredir markanın birçok ürününde tasarımın temel parçası ve AirPods ile bu da değişmedi.

AirPods 1 tasarımı eğer sizi satın alma konusunda ikna edemediyse, AirPods 2 de bu tasarımdan çok uzak değil. Ancak AirPods Pro’nun aksine, kulağınıza tam olarak uyan bir yapıları var.

Görünüş olarak değerlendirirseniz, AirPods 1 ile AirPods 2 arasında hiçbir fark yok. Peki bu tasarım benzerliği, AirPods 2’ye yükseltme yapmamak için yeterli bir neden mi?

Kablosuz şarj kutusu

Birinci nesil AirPods sahibiyseniz ancak kablosuz şarj deneyimini yaşamak istiyorsanız, yeni bir AirPods almak zorunda değilsiniz.

AirPods için kablosuz şarj donanımı Apple Türkiye web sitesinde 799 TL’ye satılıyor. Şarj kutusu, AirPods’unuzu kasaya yerleştirmenize ve Qi uyumlu şarj matı ya da lightning konektörü aracılığı ile şarja olanak tanıyor.

Bununla birlikte, AirPods 2’ye yükseltme planlıyorsanız, kablosuz şarj kutusu da ürünle birlikte geleceğinden bir tasarruf yapabilirsiniz. AirPods ve kablosuz şarj kutusu 1999 TL’ye satılıyor.

Pil ömrü karşılaştırma: AirPods 1 vs AirPods 2 

AirPods 1 ve 2 arasındaki en önemli farklardan biri pil ömrü. Kullanıcılar artık, tek şarjla beş saat dinleme süresinin yanı sıra şarj kutusu ile 24 saatten fazla dinleme süresinin tadına varabilir.

AirPods 1 ile AirPods 2 karşılaştırma yazımızın en dikkat çekici noktalarından birisiş şarj ömrü; bu anlamda, yukarıdaki örneğin azımsanacak gibi olmadığını belirtelim. AirPods 2 sadece 15 dakikalık bir şarj ile, 2 saatlik konuşma süresi sunuyor. Bununla birlikte, AirPods 1’in de 15 dakikalık şarj süresi ile ortaya koyduğu konuşma süresi buna yakın.

Karşılaştırma: AirPods 1 vs AirPods 2
Karşılaştırma: AirPods 1 vs AirPods 2

Verimlilik

AirPods 1 ve 2 arasındaki pil ömrü arasındaki farkın dışında, iki model verimlilik konusunda da değişiklikler sunuyor.

AirPods 2, yeni H1 çipi ile daha hızlı eşleşme, cihazları daha hızlı değiştirme ve konuşma süresini yüzde 50 artırma olanağı tanıyor. AirPods 2 ayrıca yüzde 30 daha düşük gecikme süresi sunuyor, bu da performans odaklı düşünenler için ciddi bir iyileştirme.

AirPods 2’nin diğer bir özelliği sesle etkinleştirilebilmesi. Arama yapmak, soru sormak, yol tarifi istemek ya da şarkı değiştirmek için “Hey Siri” demeniz yeterli. AirPods 1’de de Siri erişimi var ancak bunun için kulaklıklara dokunmanız gerekiyor.

İşlemci

AirPods 1 ve AirPods 2 karşılaştırma konusunda arka planda kalan bir unsur da kulaklıkların kullandığı işlemciler.

AirPods 1, W1 işlemcisini kullanıyor. AirPods 2 ise H1 işlemci setine sahip. H1, iPhone gibi cihazlara daha kararlı ve hızlı bağlantı sağlayabiliyor. Buna karşın AirPods 1 de bağlanma konusunda çok sorun çıkarmadı.

H1 işlemcisi daha hızlı bağlantı, daha düşük gecikme süresi ve Siri desteğiyle, W1 çiğine göre 1,5 kat daha hızlı şekilde aramaları bağlıyor.

Ses kalitesi

Apple’ın AirPods’ları verimlilik için tasarladığı açık ve AirPods 2 kesinlikle iyi bir model. Bununla birlikte, AirPods 2’de ses kalitesi anlamında bir iyileştirme yok. Bu, birçok kişiyi haya kırıklığına uğrattı.

AirPods modelleri amaca yönelik olarak yeterli ses kapasitesini sağlamış olsa da, AirPods 1 ve 2 arasındaki farkın çok ciddi olmadığını düşünürsek, ses kalitesinde bir yükseltme güzel olabilirdi.

Fiyat

AirPods 1 piyasaya çıktığında tek bir fiyat etiketi ile sunuldu. AirPods 2 ise birçok farklı seçenekle geldi. AirPods 2 ve şarj kutusu, AirPods 2 ve kablosuz şarj kutusu ve sadece şarj kutusu bunlar arasında.

Şu anda Apple Türkiye sitesinde güncel AirPods 2 fiyatları şu şekilde:

  • AirPods Pro: 2.499 TL
  • AirPods ve kablosuz şarj kutusu: 1.999 TL
  • AirPods ve şarj kutusu 1.599 TL
  • Kablosuz şarj kutusu: 799 TL

AirPods 1. nesil ise, Apple Türkiye resmi sitesinde satışta değil. Online perakende platformlarında ürünü bulabilirsiniz, ortalama fiyat ise 1.000 TL’ye yakın.

Sonuç: AirPods 2’ye geçmeli misiniz?

Teknik ve tasarımsal özelliklerini özelediğimiz bu iki Apple aksesuarı arasında hala kararsız kalmış olabilirsiniz. Estetik açıdan AirPods 1 ve 2 arasında çok bir fark yok. Yan yana duran iki ürünü birbirinden ayırt edemezsiniz. AirPods 1’den memnunsanız, AirPods 2’ye geçmek çok mantıklı olmayabilir. Ancak kablosuz şarj kutusuna yatırım yaparak, deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Bununla birlikte, AirPods 1 ile AirPods 2 karşılaştırması yaparken, ikinci nesile yükseltme yapma konusunda birkaç faktör de göz önünde bulundurulabilir. Yeni H1 çip, daha iyi bağlantı ve yüksek performans sunuyor. Oyuncular için, gecikme süresini yüzde 30’a kadar düşürüyor.

AirPods 1 kullanıyorsanız ve kablosuz şarj kutusu almayı düşünüyorsanız, AirPods 2 ve kablosuz şarj kutusu alırsanız bir fiyat avantajı elde edeceğinizi de unutmayın.