in

Microsoft: Office uygulamalarının otomatik yüklenmesi hata kaynaklı

Microsoft; Office web uygulamaları ile ilgili durum bir hata
Microsoft; Office web uygulamaları ile ilgili durum bir hata

Microsoft, Windows 10 kullanıcıları tarafından dile getirilen Office web uygulamaları ile ilgili durumun bir hatadan kaynaklandığını açıkladı. Şirket ayrıca, söz konusu problemi gidermek için gerekli çalışmaların yapılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde bazı Windows 10 kullanıcıları, sistemin kendilerini MS Office Web uygulamalarını yüklemeye zorladığını dile getirmişti. Kullancıların ifadelerine göre sistem bir anda kendini kapatıp, Microsoft Edge, Outlook benzeri uygulamaların yükleneceğini haber veriyordu. Ayrıca sunulan seçenekler arasında ‘istemiyorum’ veya ‘daha sonra yeniden başlat’ gibi bir seçenek yer almıyor. Yani söz konusu uygulamaları yüklemek zorunlu bir şekilde dayatılıyordu.

Bu durum, teknoloji çevrelerince, office web uygulamalarını yüklemek zorunlu bir hale geldi, şeklinde yorumlandı. Ve Microsoft bu yüzden çok sayıda eleştirinin hedefi haline geldi. Bazı kullanıcılar, kendi Windows PC’lerinde tam bir kontrole sahip olamamaktan şikayet ettiler. Fakat nihayet Microsoft bugün yaptığı bir açıklama ile bu durumu açıklığa kavuşturdu.

Microsoft Office web uygulamaları ile ilgili durumun bir hatadan kaynaklandığın açıkladı

Microsoft, Windows 10 kullanıcıları tarafından dile getirlen Office Web uygulamaları ile ilgili durumun bir hatadan kaynaklandığını açıkladı. Dev şirket, The Verge’ye yaptığı açıklamada, söz konusu uygulamaları yüklemenin hala opsiyonel olduğunu ve ilgili problemin çözümü adına, yakın bir zamanda gerekli adımların atılacağını bildirdi.

Bilindiği üzere Microsoft Mayıs 2019 tarihinden bu oyana Office web kısayollarını, Başlat menüsüne sabitleyip. Bu, Microsoft ile ilgili bazı eleştirilere yol açıyor. Son olarak Windows 10 kullanıcılarının Microsoft uygulamalarının yüklenmeye zorlanması bu eleştirileri daha da artırmışa benziyor.

Microsoft her ne kadar bu durumun bir hatadan kaynaklı olduğunu söylese de dev şirkete yönelik bazı eleştiriler gelmeye devam ediyor. Bu eleştiriler arasında şu hususlar yer alıyor.

  • Microsoft Windows 10 Başlat Menüsü’nü Office ürünleri için ücretsiz bir reklam aracı olarak mı kullanıyor?
  • Bu kısayollar, varsayılan tarayıcı seçimine saygı göstermek yerine neden Microsoft Edge’i çalıştırıyor?
  • Microsoft neden bilgisayarımı yeniden başlatmaya zorlama hakkına sahip olduğuna inanıyor? Buna sebep olan problem neden kaynaklanıyor?

Anlaşılacağı üzere Microsoft ile ilgili bazı hoşnutsuzluklar hala devam ediyor. Dev şirketin bu konularla ilgili önümüzdeki günlerde nasıl bir yol takip edeceği merak ediliyor.