in ,

PlayStation 5, sesli sohbetleri kaydedecek

PlayStation 5, sesli sohbetleri kaydedecek
PlayStation 5, sesli sohbetleri kaydedecek

Sony, PlayStation 5 üzerinden, denetim amacıyla sesli sohbetleri kaydedecek. PS4 8.0 güncellemesi ile birlikte gelen özellik, oyun sırasında rahatsız edici davranışlar sergileyen kullanıcıların tespit edilebilmesini ve çeşitli şekillerde cezalandırılmasını sağlayacak.

PlayStation 4 kullanıcıları en son yazılım güncellemesi PS4 8.0’ı indirdiklerinde pek de hoş olmayan bir sürprizle karşılaştı. Ekrana çıkaran uyarıda, sistemin kullanıcı seslerini kaydediyor denetim amacıyla kaydediyor olabileceği ifadesi yer aldı.

PlayStation 5, sesli sohbetleri kaydedecek

Sony bu uyarı ile, PS4 kullanıcılarının seslerini dinleme ve kaydetme hakkına sahip olduğunun bilgisini paylaştı. Oyun severleri şaşkınlığa uğratan bu uyarı, Sony’nin PS5 için uygulayacağı denetim politikasının önemli bir işareti olarak görülüyor.

Öte yandan dev şirketin yeni güncelleme ile ilgili yayınladığı sürüm notlarında, ses kaydı ile ilgili herhangi bir bilgiye yer vermemesi bazı kafa karışılıklıklarına yol açıyor. Sony’nin konuyla ilgili olarak son yayınladığı açıklama ise, söz konusu mesaj ne anlama geldiği konusunda bilgi veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Oppo ve iQoo süper hızlı şarj teknolojilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Sony, PlayStation 4 ve 5 kullanıcılarının yaptığı sesli sohbetleri denetim amacıyla kaydedecek

Sony tarafından yapılan açıklama moderasyon amacıyla PlayStation 4 ve 5 kullanıcılarının seslerinin kaydedilebileceğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Söz konusu değişikliğin PS4 8.0 sürüm notlarında yer almamasını ise Sony şu şeklile açıklıyor;

“Bu güncellemenin ardından kullanıcılar, Parti Güvenliği ile ilgili bir bildirim alıyor ve sesli sohbetlerin kaydedilebileceğini görüyor. Denetim için yapılan sesli sohbet kaydı, PS5’te kullanılabilecek bir özellik olarak kullanıma sunuluyor. Ve kullanıcıların sesli sohbetlerini PS5’e kaydetmelerini ve denetleme amacıyla Sony’e gönderebilmelerini sağlıyor. Şu anda PS4’te gördüğünüz açılır pencerenin amacı, bir PS5 kullanıcısıyla sohbete katıldığınızda (lansman sonrası), ilgili kullanıcının bu ses kayıtlarınız PS5 konsollarından SIE’ye gönderebileceklerini bilmenizi sağlamaktır.”

Özetle ifade etmek gerekirse, bir PlayStation 4 kullanıcı bile olsanız, bir PS5 kullanıcısı ile sesli sohbete katıldığınızda sesleriniz kaydedilebilir. Ve PlayStation 5 kullanıcısı tarafından incelenmesi için Sony’e gönderilebilir. Sesli sohbete katıldığınız anda kayıt ve denetim izinlerini otomatik olarak vermiş olursunuz.

Kaydedilen sesler denetim için kullanılacak

Sony’nin PlayStation 5 ile birlikte sesli sohbetleri kaydedecek olmasının altında bazı önemli sebepler yatıyor. Teknoloji yorumcularına göre dev şirket bu hamle ile, oyun sırasında rahatsız edici sesler çıkaran kullanıcıları tespit etmeyi ve engellemeyi amaçlıyor. Bu açından bakıldığında sesli sohbetlerin kaydedilmesi siber zorbalığın önüne geçmek için yararlı bir adım olarak değerlendiriliyor. Fakat bazı kullanıcılar konu ile ilgili rahatsızlıklarını dile getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Whatsapp ilk resmi animasyonlu çıkartma paketini kullanıma sundu

PS4 8.0 güncellemesi bunun yanı sıra, başka diğer bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bu yenilikler arasında, yeni avatarlar, ebeveyn iletişim kontrolleri, tarafların ve mesajların çalışma şekli ve yeni kimlik doğrulama uygulamaları gibi bazı yenilikler bulunuyor.