in

Twitter kullanıcı adı değiştirme [Nasıl Yapılır]

Twitter kullanıcı adı değiştirme

Twitter kullanıcı adı değiştirme, dakikalar içinde yapabileceğiniz pratik bir işlem. Popüler sosyal ağ Twitter’da, kullanıcı adınız hem kişiliğinizin ya da hesabınızın konseptinin bir ifadesi, hem de insanların size mention atarken kullandığı dijital bir adres görevi görür. Twitter kullanıcı adınızı iPhone, iPad, Android ya da web sitesi üzerinden kolayca değiştirebilirsiniz. Nasıl yapılacağını anlattık.

Web sitede Twitter kullanıcı adı değiştirme 

Twitter kullanıcı adını Windows PC, Mac, Linux ya da Chrome’da bir web tarayıcısı kullanarak değiştirmek basit bir işlemdir. Ancak bu seçenek bir geri planda kalıyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Bir web tarayıcısı kullanarak, Twitter web sitesinde oturum açın.
  • Kenar çubuğundaki üç noktaya tıklayın.
  • Açılan menüde, “Ayarlar ve Gizlilik”i seçin.
  • Ayarlar’da, “Hesap”ı ardından “Kullanıcı adı”nı tıklayın.
  • “Kullanıcı adını değiştir” sayfasında, “Kullanıcı adı” metin alanını tıklayın ve kullanmak istediğiniz yeni Twitter kullanıcı adınızı girin. Twitter siz giriş yaparken, bu adın Twitter’da mevcut olup olmadığını bildirecektir. Alınmamış bir kullanıcı adı bulduktan sonra, “Kaydet”i tıklayın.

Yeni kullanıcı adınız artık güncellenmiş durumda. Değişiklik hesabınız hemen yansıyacaktır.

iPhone, iPad ve Android’de Twitter kullanıcı adını değiştirme

iPhone ve Android akıllı telefonlarda ya da iPad gibi tabletlerde, Twitter kullanıcı adı değiştirme süreci Twitter web sitesine benzer. Bu cihazlarda adımlar hemen hemen aynı olsa da, küçük farklılıklar söz konusudur.

  • Öncelikle, cihazınızda Twitter uygulamasını açın. Akıllı telefonlarda, ekranın sol üst köşesindeki profil resminize dokunun.
  • iPhone ve Android telefonlarda görünen kenar çubuğunda, “Ayarlar ve Gizlilik”e dokunun.
  • iPad’de kenar çubuğundaki üç nokta düğmesine (daire içindeki üç nokta) dokunun ve “Ayarlar ve Gizlilik”i seçin.
  • “Ayarlar ve Gizlilik” bölümünde, Hesap>Kullanıcı Adı’na gidin.
  • “Kullanıcı adını güncelle” sayfasında, “Yeni” etiketli metin alanına dokunun. Kullanıcı adınızı değiştirmek istediğinize dair onay istenirse, “Devam”a dokunun. Yeni kullanıcı adını ekran klavyesiyle girdikten sonra, “Bitti” butonuna dokunun.

Bundan sonra, ayarlardan çıkabilir ve Twitter’ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Twitter kullanıcı adım değişmiyor sorunu

Bazı kullanıcılar, Twitter’da kullanıcı ismini değiştirmesine rağmen, bu değişikliğin yansımadığı şikayetinde bulunuyorlar. Twitter’da kullanıcı adınızın değişimi, paylaştığınız binlerce tweet ya da size gönderilen binlerce mention’ı etkileyen, kapsamlı bir veritabanı güncellemesi anlamına geliyor. Bu nedenle değişikliğin Twitter’da tamamen gerçekleşmesi biraz zaman alabilir. Yeni kullanıcı adınızı görmek için uygulamayı yeniden başlatabilir, Twitter web sitesini yenileyebilirsiniz.

Twitter kullanıcı adı değiştirme süreci işte bu kadar pratik. Bu arada bir dip not, Twitter’da kullanıcı adlarında 15 karakter sınırı mevcut. Seçiminizi buna göre belirlemelisiniz.