in

Twitter kullanıcı bilgilerini kötüye kullandığı için 250 milyon dolar ceza alabilir

Twitter kullanıcı bilgilerini kötüye kullandığı için 250 milyon dolar ceza alabilir
Twitter kullanıcı bilgilerini kötüye kullandığı için 250 milyon dolar ceza alabilir

Twitter, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun, kullanıcı telefon numaraları ve e-posta adreslerini uygunsuz bir biçimde kullanmak suçundan ötürü 250 milyon dolara kadar para cezası verebileceğini açıkladı. Söz konusu ceza, Twitter’ın ABD Federal Ticaret Komisyonu ile 2011 yılında imzaladığı kişisel bilgilerin korunması ile ilgili sözleşmeyi ihlal ettiği anlamına gelecek.

Konu ile ilgili açığa çıkan bilgilere göre dev sosyal medya platformu 2013 ila 2019 yılları arasında, kullanıcılar tarafından güvenlik amacıyla verilen telefon numaraları ve e-posta adresini reklamcılık faaliyetlerinde kullandı. Geçtiğimiz Ekim ayında açıklama yapan Twitter yönetimi, bunun tamamen yanlışlıkla ve bir hata sonucunda yapıldığını duyurmuştu.

ABD Federal Ticaret Komisyonu ise Twitter’ın bu konu ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmayarak, kullanıcılarını yanlış yönlendirdiğine inanıyor. Buna göre hesaplarını güvende tutmak isteyen kullanıcılar bu bilgileri ele geçiren taraflardan çok sayıda reklam içerikli iletiler aldı.

Twitter hakkında ortaya çıkan bu suçlamaların, şirkete faturasının oldukça yüklü olacağı ifade ediliyor. Söz konusu olayın hata ve yanlışlıkla yapıldığını savunan ve son 7 yıl içerisinde konu ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmayan Twitter’ın çeyrek milyar dolara kadar ceza alabileceği ifade ediliyor.

Twitter 250 milyon dolara kadar ceza alabilir

ABD Federal Ticaret Komisyonu ile 28 Temmuz 2011 tarihinde imzaladığı anlaşmayı ihlal eden Twitter, ceza alabilir. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ABD Federal Ticaret Komisyonu Twitter’ı 150 milyon dolardan 250 milyon dolara kadar para cezası ile cezalandırabilir.

Bir Twitter sözcüsünün verdiği bilgilere göre şirket ABD Federal Ticaret Komisyonu ile tahmini bir uzlaşma aralığı üzerinde çalışıyor. Söz konusu suçlamaların Twitter’a tam olarak ne kadar mal olacağı henüz net olarak bilinmiyor.

Son günlerde çok sayıda iddia ve suçlama ile karşı karşıya kalan Twitter hakkındaki son suçlamalar, kişisel bilgilerini önemseyen kullanıcılar tarafından tedirginlikle takip ediliyor. Konu ile ilgili açıklama ve yorumlarda bulunan pek çok siber güvenlik uzmanı, Twitter’ın bunu bir hata ve yanlışlık ile değil bilerek yaptığını düşünüyor.

Bu iddialara göre Jack Dorsey yönetimindeki Twitter, bilerek ve isteyerek ABD Federal Ticaret Komisyonu ile yaptığı anlaşmayı ihlal etti. Ve reklam faaliyetlerinde kullanmak üzere kullanıcı e-posta ve telefon numarası bilgilerini kullandı.