in

Twitter, ünlü hacker’ı güvenlik şefi olarak atadı

Twitter, ünlü hacker’ı güvenlik şefi olarak atadı
Twitter, ünlü hacker’ı güvenlik şefi olarak atadı

Twitter, dünyaca ünlü bilgisayar korsanı Peiter Zatko’yu güvenlik şefi olarak atadı. İnternet dünyasında Mudge takma adı ile tanınan ünlü hacker, bundan sonra Twitter güvenlik ile ilgili fonksiyonlarını yönetecek ve doğrudan Twitter CEO’su Jack Dorsey’e rapor verecek.

Geçtiğimiz aylarda çok önemli güvenlik ihlalleri ile gündeme gelen sosyal medya devi Twitter, benzeri sıkıntılarla karşılaşmamak adına, bilgisayar dünyasının önemli isimlerinden bir tanesini bünyesine katıyor. Verilen bilgilere göre, Mudge takma adı ile bilinen dünyaca ünlü bilgisayar korsanı Peiter Zatko, bundan sonra Twitter’ın güvenlik işlerinin başına geçecek.

Dev şirket, ünlü hacker’ı yeni güvenlik şefi olarak atayarak, kendisine Twitter’ın yapı ve uygulamalarında geniş yetkiler verecek. Buna göre Zatko, görev süresi boyunca yalnızca Twitter CEO’su Jack Dorsey’e rapor vermekle yükümlü olacak.

Verilen bilgilere göre Mudge, yani Peiter Zatko, 45 ila 60 günlük bir incelemenin ardından görevini devr alacak. Ve bundan sonra güvenlik ile ilgili tüm konularda, tepe isim haline gelecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zatko, görevi devraldıktan sonra, bilgi güvenliği, site bütünlüğü, fiziksel güvenlik, kötüye kullanım ve mühendislik gibi konuları yakından inceleyeceğini dile getirdi.

Google ve Pentagon için de çalışmıştı

Peiter Zatko, en son elektronik ödeme girişimi Stripe’ın güvenliğini denetlemiş, bundan önce ise Google’da bazı projelerde yer almıştı. Zatko aynı zamanda Pentagon’un ünlü Savunma İleri Araştırma ve Projeler Ajansı DARPA’da da çeşitli güvenlik projelerinde görev almıştı.

İnternet dünyasında Mudge ismi ile nam salan Peiter Zatko’nun renkli kariyeri 1990 yıllarında başlamış ve Windows’u hackleme araçlarını yayınlamakla ünlenen ünlü hack grubu Cult of the Dead Cow’ın liderleri arasında yer almıştı.

Twitter’ın bu yıl içerisinde bir dizi güvenlik ihlali ile karşı karşıya kalması ile birlikte bazı isimler Mudge’ı anmış, Google’da gelişmiş bir ürün grubunu yöneten Dan Kaufman, “Twitter’ın güvenliğini kimse düzeltebilir mi bilmiyorum, ancak listemin başında o yer alır.’’ ifadelerini kullanmıştı.

Sonuç olarak güvenlik ile ilgili bazı adımlar atmak zorunda olan Twitter, güvenlik şefi olarak pek çok kişinin de övgü ile bahsettiği Peiter Zatko’yu atadı. Zatko’nun Twitter güvenliği ile ilgili olarak bir dizi adım atması ve bazı değişikliklere gitmesi bekleniyor.