in

Twitter erişim sorununun, API düzensizliklerinden kaynaklandığını açıkladı

Twitter; erişim sorunu API düzensizliğinden kaynaklandı

Twitter kullanıcıları dün gece yaklaşık olarak bir buçuk saat boyunca Twitter’a erişim sorunu yaşarken, şirket, olayın API sebebiyle olduğunu belirtti.

Bazı çevreler akşam saatlerinde yaşanan çökmenin, yeni bir hack saldırısından kaynaklı olabileceğini dile getirdi. Twitter bugün yaptığı bir açıklama ile, problemin herhangi bir hack girişiminden ötürü değil, API düzensizliğinden kaynaklandığını duyurdu.

Twitter çöktü mü, Twitter’a giremiyorum cümleleri dün gecenin en çok aranan cümleleri arasında yer aldı. Zira dünya çapında milyonlarca kullanıcı bir süreliğine Twitter hesabına erişmekte güçlük yaşadı. Twitter’a girebilenler ise herhangi bir şekilde yeni bir tweet atamadıkları gibi, zaman akışlarını da yenileyemediler.

Twitter erişim sorunu akşam saatlerinde saat 18:30 civarında başladı ve yaklaşık olarak 90 dakika boyunca devam etti. Bu sırada Twitter’a ne olduğu ile ilgili pek çok iddia ortaya atıldı. Bazı çevreler, Twitter’ın yeni bir hack saldırısı ile karşı karşıya olduğunu ve söz konusu kesintinin de bundan kaynaklandığını dile getirdi.

Saat 20:00’a gelindiğinde ise ilgili sorunlar düzeldi. Kullanıcılar daha önce olduğu gibi tweet atıp, zaman akışını yenileyebildiler. Twitter da yaşanan kesinti ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Twitter: “Erişim sorunu API düzensizliğinden kaynaklandı”

Twitter bu gelişmelerin hemen ardından problemle ilgili kapsamlı bir araştırma yapıldığı bilgisini paylaştı. Dakikalar sonra ise kesintinin yakın zamanda yapılan bir API değişikliğinden kaynaklandığı ifade edildi.

Gece saatlerinde yapılan açıklamada “Son sorun, dahili sistemlerimizde yanlışlıkla yaptığımız bir değişiklikten kaynaklanıyordu. Twitter önümüzdeki birkaç saat içinde herkes için kullanılabilir bir hale gelecek” ifadelerine yer verildi.

Dev şirket, böylelikle söz konusu kesintinin herhangi bir güvenlik ihlali nedeniyle yaşanmadığını resmi bir şekilde duyurmuş oldu. Söz konusu iddiaların ortaya çıkmasının nedenlerinden bir tanesi de, Facebook ve Twitter’ın Joe Biden’in oğlu ile ilgili bazı iddiaları kaldırması ve New York Post haberini bastırması oldu. Nitekim Twitter CEO’su Jack Dorsey önümüzdeki günlerde Cumhuriyetçi Senatörler tarafından mahkemeye çağrılacak.