in

Xbox Series S geri uyumluluk özelliği sınırlı olacak

Microsoft tarafından yapılan box series S geri uyumluluk açıklaması, Xbox Series S almayı düşünenleri üzdü.

Microsoft, Xbox Series S’in, geriye dönük uyumlu oyunların Xbox One X ile geliştirilmiş sürümlerini çalıştırmayacağını onayladı. Şirket, Xbox One ve Xbox 360 oyunlarının, Xbox One S sürümlerini diğer faydalı özelliklerle birlikte çalıştıracağını ifade etti.

Xbox Series S, yükleme süreleri, hız, geliştirilmiş filtreleme ve otomatik HDR gibi özellikler bakımından Xbox One S’in bir tık üstünde olacak.

Bir Microsoft sözcüsü, “Xbox Series S, en uygun fiyatlı yeni nesil konsol olmak ve 60 fps’te, 1440P’de yeni nesil oyunları oynamak için tasarlandı” dedi.

Bir oyun, Xbox One X ile güçlendirilmişse, bu durum geliştiricinin standart bir Xbox One oyunundan daha yüksek çözünürlük, daha hızlı kareler ve geliştirilmiş filtreler gibi birtakım iyileştirmeler yaptığı anlamına geliyor.

Xbox Series S neden kısıtlı geri uyumluluk sunuyor?

Xbox One X, 4K’ya kadar oyunları çalıştırabilir, Xbox Series S ise 1440p’de, 120 FPS’ye kadar oyun çalıştırabiliyor. Bu nedenden dolayı, Xbox Series S’in, Xbox One X için geliştirilmiş bazı oyun sürümlerini çalıştıramaması çok normal. Ancak Xbox Series S, oyunlar için 4K yükseltmeyi destekliyor.

Xbox Series S, Xbox One X’ten daha az RAM’e sahip. S serisi 10 GB RAM’e sahipken, X serisinde ise 12 GB RAM mevcut. Ancak bu durum, yeni nesil konsolun ek avantajları olmadığı anlamına gelmiyor.

Xbox Series S, DirectX Raytracing, 4k akışında ortam oynatma, değişken oranlı gölgeleme ve yenileme hızının da dahil olduğu birçok yeni özellik içeriyor.