in

Zeiss’in tam kare Android kamerası ZX1 ön siparişe açıldı

Zeiss ZX1 fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi belli oldu

Zeiss ZX1, gelişmiş özellikleri ve yüksek fiyatı ile nihayet ön siparişe açıldı. Bundan yaklaşık iki önce duyurulan model, tam kare bir Android kamera olma özelliği taşıyor.

Zeiss ZX1 fiyatı

Zeiss ZX1 modeli bundan yaklaşık iki yıl önce duyurulmuş ve bilinmeyen bazı sebeplerden ötürü bir türlü piyasaya sürülememişti. Zeiss nihayet bugün, yeni Android kamarası ile ilgili ön siparişler almaya başladı. Şirket yeni modeli için 6.000 dolar gibi bir fiyat etiket belirlemiş durumda.

Zeiss ZX1 fiyatı, özellikleri ve çıkış tarihi belli oldu

Buna göre yeni Zeiss ZX1 model bir kameraya sahip olmak isteyen kullanıcılar, ön sipariş için 6 bin dolar ödeyecek. Bu fiyat bazı teknoloji yorumcuları tarafından oldukça yüksek görülse de bazı çevreler, türünün tek örneği konumunda olan bu cihazın, bu fiyatı hak ettiğini düşünüyor. Zeiss tarafından üretilen ZX1 tam kare Android kamera fiyatı kadar özellikleri ile de dikkat çekiyor.

Zeiss ZX1 özellikleri

Zeiss ZX1, 37 megapiksel tam kare (full frame) bir kamera sensörüne, sabit 35 mm f / 2 lense, elektronik vizör ve diyaframa, oldukça yüksek bir deklanşör hızına ve ISO’yu kontrol etmek için üç kadrana sahip bulunuyor. Cihaz, alışılmadık bir şekilde 4.3 inçlik dokunmatik bir ekran ile birlikte geliyor.

Yeni ZX1 modelinin Android işletim sistemli olması, onu oldukça avantajlı bir hale getiriyor. Zira cihaz, fotoğraf ve video düzenleme ile ilgili farklı uygulamalar yüklenebiliyor. Nitekim, Zeiss ZX1 ile birlikte Adobe Lightroom’un yerleşik bir Android sürümü de kullanıcılara sunuluyor. Böylece, kamerayı herhangi bir masaüstü bilgisayara vs. bağlamadan direkt olarak cihazın dokunmatik ekranı üzerinden, fotoğraf ve video düzenlemek mümkün hale geliyor.

Zeiss ZX1 özellikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Wi-Fi, USB-C bağlantılarına sahip olan yeni ZX1’in 512 GB’lık devasa bir dahili depolama alanı bulunuyor. Bu sayede, herhangi bir harici depolama birimine ihtiyaç duymadan çok sayıda fotoğraf ve video çekimi yapılabiliyor.

Yeni Zeiss ZX1, Sony’nin tam kare sensörlerine sahip olan ve aynı zamanda Zeiss marka 35mm f / 2 lensleri içeren RX1 kompakt kameraları ile kıyaslanıyor. RX1, ZX1’in sahip olduğu bazı özelliklere sahip olmamakla birlikte daha ucuz bir fiyata sahip bulunuyor. Ayrıca Zeiss, ZX1’de büyük oranda optik lenslere ve performansa güveniyor.

Zeiss ZX1 çıkış tarihi

Zeiss ZX1 çıkış tarihi ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ön siparişe açılan cihazın önümüzdeki günlerde teknoloji severlerle buluşması bekleniyor.