in

Apple, Küçük İşletme Programı ile geliştiricilerden aldığı komisyonu yarıya düşürecek

Apple Küçük İşletme Programı, komisyonu yarıya düşürecek
Apple Küçük İşletme Programı, komisyonu yarıya düşürecek

Apple tarafından başlatılan Küçük İşletme Programı ile birlikte, geliştiricilerden alınan komisyon oranı yüzde 30’dan yüzde 15’e indirilecek. 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak programdan, yıllık 1 milyon dolardan daha az geliri olan tüm işletmeler yararlanabilecek.

Bu yıl boyunca, App Store için talep ettiği komisyon oranları ile gündeme gelen ve antitröst tartışmalarının merkezine oturan Apple, fiyat politikasında küçük bir değişikliğe gidiyor. Yapılan açıkalamaya göre dev şirket, küçük işletmelere yönelik olarak başlatacağı bir program kapsamında, çoğu iOS geliştiricisinden daha miktarlarda komisyon almaya hazırlanıyor.

App Store Küçük İşletme Programı adı verilen yeni program ile birlikte, tüm uygulamalarından yılda 1 milyon dolardan daha az miktarda para kazanan tüm geliştiricilerin ödediği komisyon oranı, yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürülecek. Yani söz konusu App Store indiriminden yararlanma hakkına sahip olan tüm geliştiriciler, bundan sonra yarı yarıya daha az komisyon ödeyecekler. Buna uygulama ücretleri ile, uygulama için satın alımlar da dahil olacak.

Apple, iOS için uygulama geliştiren kişi ve kuruluşların çoğunun bu programdan faydalanabileceğini belirtiyor. Fakat sayıları 28 milyondan fazla olan uygulama geliştiricilerinin tam olarak yüzde kaçının bu programa katılmaya hak kazanacağı açıklanmıyor. Dev şirket ayrıca, App Store gelirlerinin bu indirimden nasıl etkileneceğini de şu an için gizlemeyi tercih ediyor.

Apple App Store Küçük İşletme Programı 1 Ocak’ta başlıyor

Apple’ın başlattığı yeni küçük işletme programı 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bir analiz şirketine göre, App Store geliştiricilerinin yüzde 98’i söz konusu indirimden yararlanmaya hak kazanacak. Aynı şirkete göre programa dahil olan geliştiriciler, App Store’un geçen yılki toplam gelirinin yalnızca yüzde 5’ini oluşturuyor. Yani 2019 yılında App Store üzerinden 50 milyar dolar gelir elde eden Apple’ın, bu programla birlikte çok büyük bir gelir kaybı yaşaması beklenmiyor.

Verilen bilgilere göre Apple tarafından başlatılan App Store Küçük İşletme Programı ile yüzde 50’lik komisyon indirimi kazanmak isteyen tüm geliştiricilerin, programa başvuruda bulunmaları gerekecek. Apple önümüzdeki ay ilgili programla ilgili tüm detayları, başvuru şartları ve gereksinimleri detaylı bir şekilde açıklayacak.

Apple, neden geliştiricileri bu programa otomatik olarak kaydetmemeyi seçtiğini ayrıntılı bir biçimde açıklamadı. Tahminlere göre Apple, programa başvuru yapmayı zorunlu kılarak, ortaya çıkabilecek dolandırıcılık ve kötüye kullanımların önüne geçecek.

Apple bugün programın bazı kurallarını açıkladı. Şirket, Ocak ayından itibaren uygunluğu olanları belirlemek için 2020 yılı geliştirici gelirlerine bakacak. Yeni geliştiriciler de programa katılmaya hak kazanabilecek. 2021’de herhangi bir noktada 1 milyon dolarlık eşiği aşan uygulama geliştiricileri, otomatik olarak programdan çıkarılacak ve yüzde 30 kesintiye tabi tutulacak. Bir geliştirici gelecek bir takvim yılında 1 milyon dolarlık eşiğin altına düşerse, programa katılmaya yeniden hak kazanabilecek.