in

Google, akıllı gözlük üreticisi North’u satın aldı

Google akıllı gözlük üreticisi North’u satın aldığını doğruladı
Google akıllı gözlük üreticisi North’u satın aldığını doğruladı

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Google, akıllı gözlük teknolojisine yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Bir süredir ortaya atılan iddiaları resmen doğrulayan Google, Kanada merkezli akıllı gözlük üreticisi North’u satın aldı.

Geçtiğimiz günlerde dile getirilen iddia hem North tarafından hem de Google tarafından resmi bir şekilde doğrulandı. Akıllı gözlük üreticisinin web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, dünya devi Google’ın, North’u satın aldığı ifade edildi. Aynı şekilde Google tarafından yayınlanan bir blog yazısızında da arıtılmış gerçeklik gözlükleri üretmeye odaklanan Kanada merkezli North şirketininin, Google bünyesine dahil edildiği belirtildi.

Buna göre North ekibi, Google’ın Kitchener-Waterloo bölgesinde yer alan birimine katılacak. Ve burada Google’ın donanım ekibiyle birlikte çalışacak. Google’ın donanım şefi Rick Osterloh tarafından yapılan açıklamaya göre North ekibi, ‘Ambient Computing’ (Yaygın Bilişim) teknolojinin geliştirilmesinde Google’a yardım edecek.

Google’ın satın aldığı North şirketinin kurucu ortakları, yaptıkları yazılı açıklama ile, şirketlerini Kitchener-Waterloo bölgesinde büyütmekten gurur duyduklarını ve Google’ın kendilerine büyük bir vizyon genişliği sağlayacağını ifade ettiler.

North’dan, Focals 1.0 model akıllı gözlük kullanıcılarına kötü haber

Google tarafından satın alınan akıllı gözlük üreticisi North, Focals 1.0 ismi ile ürettiği akıllı gözlük modeli ile adını duyurmuştu. Şirket, söz konusu satın almanın ardından, ilk nesil akıllı gözlükleri Temmuz sonundan itibaren desteklemeyeceğini açıkladı. Aynı şekilde daha önce alınan siparişler için 30 Haziran tarihinden itibaren müşterilere para iadesi yapılacağı bildirildi.

Söz konusu satın almayala ilgili henüz net bir fiyat bilgisi bulunmuyor. Fakat North tarafından geliştirilen donanımların da Google’a geçeceği bilgisi, fiyatın yüksek bir seviyede olduğuna işaret ediyor. Bu bilgi aynı zamanda Google’ın artırılmış gerçeklik alanındaki çalışmalara ne denli önem verdiğini gösteriyor.

Google’ın teknoloji alanında satın aldığı şirketlerin bunununla sınırlı kalmayacağı ifade ediliyor. Buna göre dev şirket, giyilebilir cihazlarıyla adını duyuran Fitbit’i de bünyesine katmayı hedefliyor. Söz konusu satın alma işleminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği şu an için belirsizliğini koruyor. Tüm işaretler Google’ın giyilebilir teknolojilere yaptığı yatırımın ve önümüzdeki dönemlerde daha da büyüyeceğini gösteriyor.

 

İlginizi çekebilir:  Ericsson ve Microsoft bağlı araç teknolojisi için bir araya geliyor