in

Google, mırıldanarak şarkı bulma özelliğini duyurdu

Google, mırıldanarak şarkı bulma özelliğini duyurdu
Google, mırıldanarak şarkı bulma özelliğini duyurdu

Google, bu hafta gerçekleştirilen SearchOn etkinliğinde yapay zeka destekli mırıldanarak şarkı bulma özelliğini resmen duyurdu. Buna göre kullanıcılar bir şarkıyı yalnızca 10-15 saniye boyunca mırıldanarak, aradıkları şarkıyı Google ile bulabilecekler.

Google bu hafta duyurduğu yeni bir özellik ile Shazam gibi platformlara rakip olmaya hazırlanıyor. Dev şirket tarafından dün yapılan açıklamaya göre Google artık yapay zeka ve makine öğrenimi ile desteklenen bir özellik sayesinde, mırıldanarak şarkı bulma imkanı tanıyacak.

Üstelik bu özelliği kullanmak oldukça kolay olacak. Kullanıcılar Google’ın mobil uygulamasında yer alan mikrofon simgesine tıkladıktan sonra ‘Bu şarkı nedir’ dedikten sonra Google’a aradıkları şarkıyı mırıldanmaya başlıyacaklar. Bu mırıldanma, şarkı sözleri olabileceği gibi bir ıslık veya bir melodi şeklinde de olabilecek. Herhangi bir müziği 10-15 saniye boyunca mırıldanmak, Google’ın yapay zeka ve makine öğrenimi destekli özelliğinin şarkıyı bulması için yeterli olacak.

Google mırıldanarak şarkı bulma özelliği ilk etapta 20 dilde kullanıma sunulacak. iOS ve Android platformlar üzerinden kullanılabilecek özellik, Google uygulamasını şarkı bulma uygulamalarına büyük bir rakip haline getirecek

Yapay zeka destekli başka özellikler de geliyor

Google, şarkı bulma özelliğinin yanı sıra yapay zeka destekli farklı güncellemeler de yaptığını belirtiyor. Bunların başında yazım yanlışları ve arama sorguları ile ilgili geliştirmeler yer alıyor. Google, yeni güncelleme ile birlikte yazım yanlışlarını deşifre etme yeteceğinin önemli ölçüde geliştirildiğini iddia ediyor. Verilen bilgilere göre, yeni güncelleme, oldukça gelişmiş bir yazım algoritması içeriyor.

Google, yayınladığı bir blog gönderisinde, arama motoru üzerinden yapılan her 10 sorgudan 1 tanesinde yazım yanlışı yapıldığını ifade ediyor. Dev şirket işte bu yüzden yazım yanlışı ile ilgili konulara odaklanmak istediğini belirtiyor. İlgili yazıda yer alan bir ifadeye göre, yazım yanlışları konusunda bu güncelleme ile birlikte gelen tek bir değişiklik, şirketin beş yıldan bu yana yaptığı tüm değişikliklerden daha büyük bir gelişme sağlıyor.

Google’ın yeni yazılım algoritması, yanlış yazılmış kelimeleri, bağlamlarına bakarak anlayabiliyor. Böylelikle doğru sonuçlar, çok daha hızlı bir şekilde bulunabiliyor. Google, mırıldanarak şarkı bulma ve yazım yanlışları dışında arama motoru ile ilgili farklı iyileştirmeler de yaptığını söylüyor.