in

İlk 12 saatte gelen PS5 ön sipariş sayısı, PS4’ün 12 haftalık satış rakamını geçti

PS5 ön sipariş sayısı ile PS4'ü geride bıraktı
PS5 ön sipariş sayısı ile PS4'ü geride bıraktı

PS5 ön sipariş sayısı ile bir rekora imza attı. Sony’nin yeni oyun konsolu yalnızca 12 saat içerisinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde PlayStation 4’ün 12 haftalık satış rakamını geride bıraktı.

Sony yeni oyun konsolu modeli PlayStation 5 için ön sipariş almaya başladı. Teknoloji severler tarafından büyük bir merakla ve ilgi ile beklenen yeni oyun konsolu daha şimdiden çok büyük bir satış rakamına ulaştı. Beklentilerin üstünde bir ön sipariş performansına ulaşan cihaz, en büyük rakibi Microsoft Xbox Series X’i geride bırakabilir.

Bilindiği üzere PlayStation 5 ve Xbox Series X birbirilerinden yalnızca bir kaç gün sonra duyuruldu. Her iki oyun konsolu üreticisi de satışları artırmak adına bir dizi stratejik hamle yaptı. Örneğin Microsoft, bu yılın başlarında tanınmış oyun stüdyosu Bethesda’yı satın alarak, bünyesine kattı. Bununla birlikte bazı oyunları da satın alarak elini güçlendirdi.

Her iki oyun konsolu modelinin de evlere girmesine 1 aydan çok da kısa bir süre kaldı. Ön siparişler başladı ve oyun severler büyük bir ilgi ile ön sipariş vermeye başladılar. İlk gelen veriler, ortaya oldukça ilginç sonuçların çıkabileceğini gösteriyor.

PS5 ön sipariş sayısı PS4’ün 12 haftalık satış rakamlarını geride bıraktı

Reuters tarafından verilen bilgilere göre yeni Sony PlayStation 5, Amerika Birleşik Devletleri’nde ön siparişe açıldığı ilk 12 saatte rekor bir rakama ulaştı. Raporlar, bu rakamın, önceki model için gerçekleştirilen 12 haftalık satış rakamından fazla olduğunu gösteriyor. Satış rakamlarının beklentilerin üzerine çıkması, teslimat ile ilgili de bazı gecikmelerin yaşanabileceğine işaret ediyor. Zira Sony CEO’su, büyük bir ihtimalle tüm ön siparişlerin lansman gününde yerine getirilemeyebileceği bilgisini veriyor.

Sony PlayStation 4 modelinin bu zamana kadar toplamda 100 milyon adet sattığı biliniyor. PS5’in bu rakamı çok daha yüksek seviyelere taşıması bekleniyor. Sony’nin yeni oyun konsolunun, en büyük rakibi Xbox Series X karşısında da iyi bir konumda olduğu görülüyor.

Öte yandan satış rakamlarında artış yaşayan tek oyun konsolunun Sony olmadığını belirtmek gerekiyor. Zira Microsoft tarafından üretilen Xbox Series X’in bu yıl oldukça başarılı bir performans sergilediği görülüyor.  COVID-19 salgınının, oyun konsollarında görülen bu rağbet artışında oldukça büyük bir yerinin olduğu ifade ediliyor.

Zira salgın boyunca evde kalmak zorunda kalan tüketicilerin oyunlara ve dolayısı ile oyun ile ilgili cihazlara yöneldiği ifade ediliyor. PS5 ön sipariş sayısı ile ilgili yaşanan bu patlamanın da, aynı şekilde koronavirüs kaynaklı olduğu belirtiliyor.