in

Instagram Keşfet gitti, yerine Reels geldi

Instagram Keşfet gitti yerine Reels geldi
Instagram Keşfet gitti yerine Reels geldi

Instagram, ekranın alt kısmında yer alan Keşfet sekmesini kaldırarak, yerine Reels sekmesi ekledi. Keşfet ise, küçük bir arama butonu olarak ekranın sağ üst kısmındaki mesajlar simgesinin soluna yerleştirildi.

Keşfet gitti yerine Reels geldi

Bilindiği üzere Instagram, kısa bir süre önce TikTok benzeri bir özelliği kullanıma sundu. Reels ismi verilen bu özellik, kullanıcıların çeşitli ses, efekt, filtre ve video düzenleme araçları kullanarak 15 saniyelik videolar oluşturmalarına ve paylaşmalarına imkan tanıdı.

Instagram Reels kullanımını artırmak için, onu ilk olarak Keşfet sayfasının en üst kısmına sabitledi. Böylelikle, Reels kullanımının artırılması ve kullanıcıların bu tür içeriklere daha kolay bir şekilde ulaşması sağlandı.

Instagram’ın Reels ile ilgili teşvikleri bununla da sınırlı kalmadı. Dev platform TikTok kullanıcılarını çekebilmek için, Reels’e çok ayıda yeni video düzenleme aracı da ekledi. TikTok’takine benzer bir şekilde hazır ses kullanımı ve pek çok efekt, kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Instagram Reels ile ilgili son hamlesini de dün yaptığı bir güncelleme ile gerçekleştirdi. İlk olarak Hindistan’da test edilen yenilik ile birlikte Reels yepyeni bir sekme olarak, ana ekrana eklendi ve Keşfet butonunun yerini aldı. Yani Keşfet yerine Reels geldi. Bu sayede Reels içeriklerine erişmek çok daha pratik ve kolay bir hale geldi.

Keşfet butonu ise, yine kullanıcıların kolay bir şekilde erişebilecekleri bir noktaya, ekranın sağ üst köşesinde yer alan mesajlar simgesinin soluna eklendi. Küçük bir arama butonu olarak görülen simge ile tıpkı önceden olduğu gibi Keşfet içeriklerine ulaşmak mümkün.

Instagram Keşfet yerine Reels özelliğini ana ekrana getirerek, TikTok uygulamasına karşı elini daha da güçlendirmeyi ve yeni özelliğinin kullanımını daha da artırmayı planlıyor. Bu yeni değişikliğin, Reel kullanımına nasıl etki edeceği merak ediliyor.

Instagram Reels nedir?

Instagram Reels, Instagram’ın TikTok uygulamasına rakip olarak geliştirdiği bir özelliğin adıdır. TikTok’un aksine ayrı bir uygulama olarak değil, Instagram uygulamasının içerisine entegre edilen bu özelik, kullanıcıların 15 saniyelik, videolar çekip paylaşmasına imkan tanıyor. Bu özelliği Instagram’ın diğer özelliklerinden ayıran yanı ise, kullanıcılara çok sayıda efekt ve filtre sunması. Bunun yanı sıra, diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan videolardaki sesleri kolay bir şekilde kullanabilme olanağı sunması.

Instagram Reels, kullanıcıların daha yaratıcı videolar çekmesine imkan tanıyor. Ve video ve fotoğraf paylaşımını tek bir uygulama üzerinden yapabilme imkanı sunuyor. Şu anda TikTok uygulamasının en büyük rakibi konumunda olan Instagram Reels’in kullanımı da her geçen gün artıyor. Dev şirket Keşfet yerine Reels özelliğini ana ekrana taşıyarak, bunu teşvik etmeyi amaçlıyor.

Instagram Reels nasıl kullanılır?

Instagram Reels ile video oluşturmak isteyen kullanıcılar bunu oldukça kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Şayet siz de Reels ile video oluşturmak ve paylaşmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Telefonunuzdaki Instagram uygulamasını açın.
  • Ekranın alt kısmında yer alan Reels simgesine dokunun. Veya ekranın üst kısmında bulunan arama simgesine dokunarak keşfet sayfasına girin ve burada herhangi bir Reels videosunu açın.
  • Herhangi bir Reels videosu oynatılırken, ekranın sağ üst köşesinde yer alan fotoğraf makinesi simgesine dokunun.
  • Karşınıza Reels oluşturma ekranı gelecektir.
  • Başla butonuna dokunarak ilk Reels videonuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.
  • Görebileceğiniz üzere ekranın sol tarafında kullanabileceğin çok sayıda araç yer almaktadır.
  • Bunlar sırayla, Video Süresi, Müzik, Hız, Efektler ve Zamanlayıcı seçenekleridir.
  • Ekranın ortasında ise videolarını kaydetmenize imkan veren büyük bir Reels simgesi bulunmaktadır. Bu butona dokunarak videolarını kaydetmeye başlayabilir ve ardından takipçilerinizle ve diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Video Süresi: Reels oluşturma ekranına girdiğinizde ekranın sol tarafında ilk sırada içerisinde 15 yazan bir simge göreceksiniz. Bu çekeceğiniz videonun 15 saniye uzunlukta olacağının bir göstergesidir. Dilerseniz bu simgeye dokunarak, süre sınırını 30 saniyeye çıkarabilirsiniz.

Müzik: Müzik simgesi ise, Instagram’ın müzik kütüphanesinden müzik seçmenize imkan tanır. Bununla birlikte kendi orijinal seslerinizi de videolarınıza ekleyebilirsiniz.

Hız: Bu özellik sayesinde herhangi bir görüntü ve sesi normalden çok daha hızlı bir şekilde oynatabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey 2X, 3X, 5X gibi sunulan seçeneklerden bir tanesini seçemek olacaktır. Şayet seçim yapmazsanız, videonuz normal hızında olacaktır.

Efektler: Instagram, Reels videolarında kullanabilmeniz için size çok sayıda efekt sunar. Bu efektleri kullanarak oldukça eğlenceli videolar oluşturabilirsiniz.

Zamanlayıcı: Şayet videolarınız çekecek kimse yoksa, kendi kendinize, zamanlayıcı kurarak video çekebilirsiniz. Bu sayede sistem kayda başlamadan önce belirlediğiniz süre boyunca geri sayım yapar ve otomatik olarak kayda başlar.

Instagram Reels videosu nasıl paylaşılır?

Instagram Reels nasıl kullanılır başlığında belirttiğimiz adımları takip ederek bir Instagram Reels videosu oluşturabilir ve bunu kolayca arkadaşlarınızla veya diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Instagram Keşfet yerine gelen Reels, oluşturduğunuz içeriklerin çok daha fazla sayıda kullancıya ulaşmasına imkan tanıyacaktır. Ayrıca bu özelliğin daha ulaşılabilir bir yere eklenmesi, kullanıcıların Reels kullanımını da artıracaktır.

Instagram Reels nasıl kapatılır?

Maalesef Keşfet yerine gelen Reels sekmesini kapatmanın şu an için herhangi bir çözümü yok. Yani Reels videoları Instagram’ın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Şayet Reels videolarını kapatmak ve yerine Keşfet simgesini getirmek istiyorsanız, bunun için Instagram’ın böyle bir seçenek sunmasını beklemek zorundasınız.