in

iPhone 12 pil testi; 5G, pil ömrünü 2 saat kısaltıyor

iPhone 12 pil testi; 5G, pil ömrünü 2 saat kısaltıyor
iPhone 12 pil testi; 5G, pil ömrünü 2 saat kısaltıyor

Yapılan bir iPhone 12 pil testi, 5G kullanımının, pil ömrüne büyük bir darbe vurduğunu gösteriyor. Yayınlanan verilere göre standart bir iPhone 12 modelini 4G’de kullanmak 5G’de kullanmaya göre pil ömrünü 2 saat uzatıyor.

Apple, yeni iPhone 12 modellerini nihayet tanıttı. 4 farklı model olarak sunulan yeni seri çok sayıda yeni özellik ile birlikte geldi. Bu özelliklerden en dikkat çekici olanı ise şüphesiz 5G idi. Bu yıl piyasaya sürülen tüm iPhone modelleri 5G bağlantı teknolojisini destekliyor. Bu teknolojinin hız konusunda oldukça büyük avantajlar olsa da, bazı dezavantajları da bulunuyor. Tom’s Guide sitesi tarafından yapılan bir iPhone 12 testi, bu dezavantajı gözler önüne seriyor.

iPhone 12 pil testi sonuçları

Tom’s Guide tarafından gerçekleştirilen çalışmada, iki yeni iPhone modeli, pil ömrü bakımından test ediliyor. Tom’s Guide, söz konusu testin nasıl çalıştığı hakkında şu bilgileri veriyor; Sistem 150 nit ekran parlaklığınıda, internette geziniyor. Pil bitene kadar her 30 saniyede bir yeni bit site açıyor. Bu sayede pil ömrü test edilmiş oluyor.

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modelleri üzerinde gerçekleştirilen test, 5G ve 4G kullanımından kaynaklanan oldukça çarpıcı bir pil performans farkının olduğunu gösteriyor. Yayınlanan verilere göre, iPhone 12 4G’de, yukarıdaki işlemler yapılırken 10 saat 23 dakikalık bir kullanım süresi sundu. Fakat 5G açıldığında bu süre 8 Saat 25 dakikaya düştü. Yani 4G ile 5G kullanımından ötürü kullanım süresinde 1 saat 58 dakikalık bir fark ortaya çıktı.

iPhone 12 Pro pil testi ise bu farkın daha da artabileceğini ortaya koyuyor. iPhone 12 Pro modeli üzerinde gerçekleştirilen test sonucu şu şekilde; 4G açıkken yukarıda sayılan işlemler yapıldığında bu model 11 saat 24 dakikalık bir kullanım süresi sunuyor. 5G açıldığında ise bu süre 9 saat 6 dakikaya düşüyor. Yani iki bağlantı teknolojisinden kaynaklı olarak 2 saat 18 dakikalık bir fark oluşuyor.

iPhone 12 ve Android pil ömrü karşılaştırması

Tom’s Guide sitesi ayrıca, iPhone 12 modelleri ile 5G bağlantı teknolojisini destekleyen Android cihazları da pil ömrü bakımından birbirleri ile karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuçlar, iPhone için pek iç açıcı değildi.

Zira yapılan testler, Samsung’un 5G destekli Galaxy modellerinin 5G açıkken daha dayanıklı bir şarj sunduğunu gösterdi.  Fakat 120Hz ekran yenileme hızına ayarlandıklarında şarjın hızlı bir şekilde tükendiği görüldü. Buna göre Samsung Galaxy S20 modeli 5G açıkken 9 saat 31 dakika dayandı. Ancak bu süre 120Hz ekran yenileme hızında 8 saat 4 dakikaya kadar düştü.

Samsung Galaxy S20 Plus modeli ise 5G’de iPhone 12 Pro’dan yaklaşık olarak 1.5 saat daha uzun bir kullanım süresi sundu. Tom’s Guide sitesi tarafından verilen bilgilere göre Galaxy S20 Plus modeli 5G açıkken, 10 saat 31 dakika gibi bir süre boyunca açık kaldı. 120Hz ekran yenileme özelliği açıldığında ise bu süre 8 saat 5 dakikaya düştü.

OnePlus 8T ve Google Pixel 5 de iPhone 12 modellerini geride bıraktı. OnePlus 8T, 5G ve 60Hz ekran yenileme hızı ile 10 saat 49, 5G ve 120Hz ekran yenileme hızı ile 9 saat 58 dakikalık bir kullanım süresi sundu. Google Pixel ise 9 saat 56 dakika ile iPhone 12 modelinden neredeyse 1 saat daha uzun bir şarj süresi sundu.

iPhone 12 ve 12 Pro pil testi, 5G kullanımının pil ömrünü hızlı bir şekilde tükettiğini gösteriyor. Aynı şekilde Android rakiplerin 5G’de daha uzun bir kullanım süresi sunduğunu gösteriyor. Apple’ın ileride herhangi bir güncelleme ile pil optimizasyonu konusunda bir adım atıp atmayacağı bilinmiyor.