in

Messenger ve Instagram’a Snapchat benzeri kaybolan mesajlar özelliği geliyor

Messenger ve Instagram'a kaybolan mesajlar özelliği geliyor
Messenger ve Instagram'a kaybolan mesajlar özelliği geliyor

Facebook, Messenger ve Instagram uygulamalarına, Snapchat’ten ilham alarak geliştirdiği kaybolan mesajlar özelliği ekliyor. Vanish Mod olarak isimlendirilen bu yeni özellik, kullanıcıların belli bir süre sonra otomatik olarak silinen mesajlar gönderebilmesine olanak sağlıyor.

Facebook bugün en yeni özelliğini resmen duyurdu. Vanish Mod isimini taşıyan bu yeni özellik, Snapchat uygulamasında çok uzun bir zamandan beri bulunan bir özellikten ilham alarak oluşturulmuş. Verilen bilgilere göre kullanıcılar Vanish Mod özelliği sayesinde, Messenger ve Instagram üzerinden otomatik olarak kaybolan metinler, fotoğraflar, sesli mesajlar, emoji ve çıkartmalar gönderebiliyor.

Bilindiği üzere Snapchat uygulamasında paylaşılan bir içerik görüldükten hemen sonra otomatik olarak siliniyor. Bugün tanıtılan Vanish Mod da, Instagram ve Messenger kullanıcılarına bu imkanı sunuyor. Yani söz konusu özelliği aktif eden kullanıcılar, kendilerine gönderilen bir mesajı, görüntüledikten sonra bir daha erişemiyorlar.

Yukarıdaki ifadeden de anlayabileceğiniz üzere Instagram ve Messenger’a eklenen kaybolan mesajlar özelliği, Snapchat uygulamasındakinin aksine isteğe bağlı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Yani kullanıcılar diledikleri zaman bu özelliği aktif hale getirip, devre dışı bırakabiliyorlar.

Messenger ve Instagram kaybolan mesajlar özelliği nasıl kullanılır?

Vahish Mod, bir diğer deyimle kaybolan mesajlar özelliğini Instagram ve Messenger’da kullanabilmek için bu özelliği aktif hale getirmek gerekiyor. Bunun için mesajlaşma ekranını yana doğru kaydırmak ve söz konusu modu açmak yeterli oluyor. Şayet Vanish Mod özelliğini ilk defa kullanıyorsanız, size bu özelliğin nasıl kullanıldığına dair bazı bilgiler veriliyor.

Facebook Vanish Mod özelliğinin isteğe bağlı bir özellik olduğunun altını çiziyor. Yani bir kişi bu özellik ile gönderilen mesajları görmek istemezse görmüyor. Aynı şekilde kullanıcı kaybolan mesajlar özelliğini yalnızca iletişimde olduğu kişiler ile kullanabiliyor. Yani daha önce mesajlaşmadığınız, takipleşmediğiniz kişilerle Vanish Mod özelliğini kullanamıyorsunuz. Şayet karşı taraf, Vanish Mod ile gönderilen bir mesajın ekran görüntüsünü alırsa, sistem sizi bundan haberdar ediyor.

Facebook tarafından Messenger ve Snapchat uygulamalarına eklenen kaybolan mesajlar özelliği ilk olarak ABD, Kanada ve Meksika gibi bazı ülkelerde kullanıma sunulacak. İlk olarak Messenger kullanıcılarının erişebileceği özellik, daha sonra Instagram’a ve diğer ülkelerdeki kullanıcılara ulaşacak.