in

Nikon, yeni tam kare aynasız kamera modelleri Z6 II ve Z7 II’yi tanıttı

Nikon Z6 II ve Z7 II tanıtıldı, işte fiyatı ve özellikleri
Nikon Z6 II ve Z7 II tanıtıldı, işte fiyatı ve özellikleri

Nikon Z6 II ve Z7 II tam kare aynasız kamera modellerini gelişmiş özellikleri ile birlikte resmen duyurdu. 4K 60fps video kaydı desteği ile gelen cihazlar, büyük ölçüde Z6 ve Z7 modellerini anımsatıyor.

Nikon Z6 II ve Z7 II özellikleri

Japonya merkezli kamera ve optik ekipman üreticisi Nikon, Canon’un yeni aynasız fotoğraf makinesi EOS M50 Mark II’yi tanıtmasının hemen ardından, kendi tam kare aynasız kamera modellerini duyurdu. Z6 II ve Z7 II isimlerini taşıyan yeni modeller, seleflerine göre daha yüksek performans, gelişmiş otomatik netleme ve ikincil bir bellek kartı yuvasının da dahil edilmesi ile birlikte, piyasadaki en iyi aynasız kamera modelleri arasında yerini aldı.

Yeni Nikon Z6 II ve Z7 II modelleri Nikon’un daha önce duyurduğu Z6 ve Z7 modellerine oldukça benziyor. Zaten her iki seride de aynı sensörler kullanılıyor. Bunun dışında yeni modellerde bazı tasarım güncellemeleri ve yenilikler yer alıyor.

Bu yenilikler arasında ilk olarak profesyonellerin oldukça hoşuna gidecek olan ikincil bir hafıza kartı yuvası dikkat çekiyor. Depolamayı bir sorun olmaktan çıkarmak isteyen Nikon, her iki kamerada da bir adet XQD/CFexpress kart, bir adet de UHS-II SD kart yuvası kullanıyor. İşlemci, oluşabilecek herhangi bir riske karşı kritik içerikleri her iki karta da kaydedebiliyor.

Nikon Z6 II ve Z7 II tam kare aynasız kamera modellerinin öne çıkan özellikleri arasında, Expeed 6 işemci dikkat çekiyor. Evet Nikon her iki modelde de ikinci bir işlemciye yer veriyor. Bu işlemci yeni modellerin seri çekim yeteneklerinin artmasını sağlıyor. Z6 II modeli 24,5 megapiksel çözünürlükle saniyede 14 kare çekebilirken, Z7 II modeli 45,7 megapiksel çözünürlükle saniye 10 kare çekebiliyor.

Hem Z6 II hem de Z7 II modeli 60 fps’de 4K video kaydı yapabiliyor. İlk olarak Z7 II modelinde kullanılabilecek olan bu özellik, Şubat 2021 yılında yapılacak bir yazılım güncellemesi ile birlikte Z6 II modelinde de gelecek.

Otomatik netleme iyileştirmelerine baktığımızda ise, her iki kameranında hem yüz hem göz hem de hayvan algılamalı oldukça gelişmiş bir otomatik netleme özelliği ile geldiğini görüyoruz. Ayrıca otomatik odaklama özelliği, yeni modeller ile birlikte düşük ışıta da oldukça iyi bir performans sergiliyor.

Nikon Z6 II ve Z7 II tam kare aynasız kameraların özellikleri ile ilgili söyleyebileceklerimiz şimdilik bunlar. Dilerseniz şimdi de yeni cihazların fiyatlarına bir göz atalım.

Nikon Z6 II ve Z7 II fiyatı

Nikon Z6 II modelinin yalnızca gövde fiyatı 2.000 dolar (15.900 TL + vergiler), NIKKOR Z 24-70mm f/4 S lens ile birlikte ise bu rakam 2.600 dolar (20.650 TL + vergiler) dolaylarına çıkıyor;  Nikon Z7 II modelinin ise yalnızca gövdesi 3.000 dolar (23.850 + vergiler) gibi bir fiyat etiketine sahip bulunuyor. Cihaz, NIKKOR Z 24-70mm f/4 S lens ile birlikte 3.600 dolar (28.620 + vergiler) gibi bir fiyata denk geliyor.

Nikon Z6 II ve Z7 II fiyatı ve çıkış tarihi

Her iki modelin de bu yıl sonra ermeden piyasaya sürülmesi bekleniyor. Tam çıkış tarihi ile ilgili Nikon tarafından yapılmış bir açıklama henüz bulunmuyor.